Μαυρογένης41962049
Deloitte171022857

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της 10ης αγωνιστικής μεταξύ της μαυρογένης και της Delloitte οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ διαμορφώνεται στο τελικό 49-57.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man  για να ανταποκριθούν καλύτερα στον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά τον αγώνα ήταν η φιλοξενούμενη οι οποία στα πρώτα 5 λεπτά ήταν μπροστά με σκορ 2-6 στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Delloitte χάρη σε ένα σερί 8 πόντων κατάφεραν να αποκτήσουν διψήφια διαφορά και να προηγούνται 4-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα κάτι που ανάγκασε τον προπονητή της Deloitte να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό φάνηκε ότι είχε θετικό αντίκτυπο για εκείνους αφού απέκτησαν ένα σερί 6 πόντων που τους κράτησε στα ίδια επίπεδα διαφοράς και να προηγούνται 11-23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Μαυρογενης προσπαθούσαν να μειώσουν και τα κατάφεραν, πλησιάζοντας τους αντιπάλους τους στο καλάθι μέσα σε ένα διάστημα 3 λεπτών. Η περίοδος έκλεισε με σκορ 23-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά συνέχισε να είναι σε χαμηλά επίπεδα ωστόσο οι παίκτες της Delloitte βρήκαν τον τρόπο μέσα από σκληρά μαρκαρίσματα να ανεβάσουν τη διαφορά και να προηγούνται 29-36 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία όμως οι παίκτες των γηπεδούχων αντιμετώπισαν προβλήματα ευστοχίας για 3 λεπτά κάτι που επέτρεψε στους παίκτες της Delloitte να αποσπαστούν στον αγώνα με διαφορά 20 πόντων (29-49).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Mαυρογενης βγήκαν για να παλέψουν για το καλύτερο δυνατό. Η προσπάθειά τους αυτή ανταμείφθηκε αφού σταδιακά κατέβασαν τη διαφορά διαμορφώνοντας στο 38-51 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα και συγκεκριμένα στα 90 δευτερόλεπτα η διαφορά είχε πέσει στους 7 πόντους κάτι το οποίο ήταν πολλά υποσχόμενο για τη συνέχεια. Αυτές οι προσδοκίες όμως διαψεύστηκαν με τους παίκτες της Delloitte να καταφέρνουν να κρατούν αυτή τη διαφορά και να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα.