68 - 67

20/01/2020 21:00 Super League A 19/20 7 40'

Nestle1716161968
DHL2119151267

Σε ένα φανταστικό παιχνίδι η ομάδα της NESTLE πήρε μια τρομερή νίκη με 68-67 επί της DHL χάρη σε ένα τρίποντο του Σελιτά στο τελευταίο δευτερόλεπτο και παρέμεινε αήττητη με ρεκόρ 6-0 στη φετινή Super League! Η ομάδα της DHL παρά το γεγονός πως παρουσιάστηκε με μόλις 6 παίκτες έφτασε μια ανάσα από μια μεγάλη νίκη, χάνοντας την πραγματικά μέσα από τα χέρια της.

Τρομερά συγκεντρωμένη και με σαφές πλάνο σε άμυνα και επίθεση η DHL κατάφερε να πάρει τα ηνία του ματς από την αρχή. Μετά το πρώτο προβάδισμα της NESTLE (το 2ο ήταν στο τελικό 68-67!!) με 2-0 η DHL με τρίποντα των Μπουτσικάκη και Κόντο πέρασαν με 2-6 και 2-8 (καλάθι Τσούνη). Οι Σελιτάς και Cramer τραβούσαν επιθετικά τη NESTLE όμως η DHL είχε περισσότερες επιλογές και πλουραλισμό και κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα (4-11, 11-16, 17-21).

Η διαφορά παρέμεινε σταθερά πάνω από τις 3 κατοχές και στο 2ο δεκάλεπτο, με το 23-33 να είναι και η μοναδική φορά που έφτασε σε διψήφια μεγέθη. Ο Βλαχάκης σκόραρε από την περιφέρεια (13 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο) και ο Cramer απαντούσε (8 πόντοι) με τη DHL να κλείνει το ημίχρονο στο +7 (33-40).

Ίδια ήταν η εικόνα και στην επανάληψη. Η αδυναμία της NESTLE να σκοράρει από το τρίποντο (3/25 συνολικά) έδινε το δικαίωμα στην DHL να παίζει κλειστά στην άμυνα και να διατηρεί το προβάδισμα (38-47 και 40-49). Η NESTLE με το Σελιτά μείωσε στους 3 (46-49) με το 49-55 του δεκαλέπτου να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Με καλάθι του Τσούνη η διαφορά έφτασε και πάλι στους 8 (49-57), η περιφέρεια της NESTLE μίλησε και πάλι μειώνοντας στο -2 (55-57 και 57-59). Η DHL κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα με το σκορ να είναι 61-62 3.30 πριν τη λήξη. Ο Μανωλέας με τρίποντο και δίποντο έφερε την ομάδα του στο +6 (61-67) με τις δύο ομάδες να αστοχούν σε συνεχείς επιθέσεις και να φτάνουμε στα 33,8’’ πριν τη λήξη και τη DHL να έχει το προβάδισμα, την μπάλα στην κατοχή της και να είναι προφανώς αγκαλιά με τη νίκη. Ο Βλαχάκης αστόχησε σε δίποντο και ο Γκουτσίδης κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Μπουτσικάκη στα 15,6’’. Με 2/2 βολές μείωσε σε 63-67 ενώ στην επαναφορά ο ίδιος πέτυχε ένα γρήγορο καλάθι για το 65-67 στα 12.5’’. Στα 11.6’’ ο Κόντος κέρδισε φάουλ όμως είχε 0/2 βολές με το Σελιτά να πετυχαίνει το τρίποντο της νίκης στη λήξη του αγώνα. Ήταν μάλιστα το μοναδικό του εύστοχο τρίποντο μετά από 9 άστοχα!!

Καλύτεροι για τους νικητές οι Σελιτάς, Cramer και Γκουτσίδης, MVP ο Σελιτάς όμως χάρη στο νικητήριο τρίποντο! Οι Τσούνης, Κόντος και Βλαχάκης οι καλύτεροι για τη DHL!

Διαιτητές : Σκούτας, Παπαγεωργίου.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Σελιτάς Κωνσταντίνος  (Παίκτης NESTLE) :

” Συγχαρητήρια στην ομάδα για τη νίκη, ήταν τεράστια νίκη. Μετά το 2-0 περάσαμε μπροστά μόνο στο τέλος.  Ήμασταν κακοί αμυντικά. Δεν είχαμε τους ψηλούς για να παίξουμε τις αλλαγές και μέναμε πίσω, γινόντουσαν αλλαγές και τρώγαμε τρίποντα. Συγχαρητήρια, σημασία έχει πως είμαστε στην 1η θέση και προχωράμε. Συγχαρητήρια και στην DHL.

Λιόμας Σωτήρης (Προπονητής DHL) :

” Ήταν το πρώτο παιχνίδι μετά τις διακοπές. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα παιδιά, ανταποκρίθηκαν πολύ καλά. Είχαμε πολλές ελλείψεις, είχαμε μόλις μια αλλαγή απέναντι στους πρωτοπόρους. Χάσαμε στο τελευταίο σουτ. Δεν πειράζει, κοιτάμε το επόμενο, έχει πολύ δρόμο ακόμη το πρωτάθλημα και τα play off. Η αρχή ήταν καλή και αν συνεχίσουμε να παίζουμε με τέτοια όρεξη σε άμυνα και επίθεση και το χαιρόμαστε, που είναι και το πιο σημαντικό, θα πάμε καλά. Είναι κρίμα φυσικά ο τρόπος που χάσαμε αλλά προχωράμε.”