Ολυμπιακή Ζυθοποιία vs Entersoft

01/12/2022 22:00 Group B 22/23 5 40'

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας και της Entersoft, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 50-58.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών αποφάσισαν να επιστρατεύσουν άμυνα ζώνης για να μπορέσουν να αποκρούσουν τις οργανωμένες επιθέσεις..Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν φιλοξενούμενη η οποία είχε ένα σερί 5 πόντων κι εκμεταλλεύτηκε τα 4 λεπτά αστοχίας των αντιπάλων της και βρέθηκε να προηγείται με 2-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι απάντησαν και ισοφάρισαν στους 7 πόντους προτού προηγηθούν αλλά το νέο σερί που δέχτηκαν τους έφερε πίσω στο σκορ με 9-12 στο κλείσιμο της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα της Entersoft μπήκε πιο δυνατά ξανά και με σερί 6 πόντων άνοιξε τη διαφορά και το σκορ ήταν 12-18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου σε ένα κομμάτι αγώνα όπου αμφότερες πλευρές έκαναn αρκετά λάθη οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά σκορ που τους βοήθησαν να ρίξουν τη διαφορά και να προηγούνται 22-31 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να επιβεβαιώνουν την κυριαρχία τους καταφέρνοντας να μην απειληθούν και εκμεταλλευόμενοι το γρήγορο τέμπο, και  βρέθηκαν στο 25ο λεπτό του αγώνα μπροστά με σκορ 27-40..Στην πορεία οι ομάδες είχαν χαμηλή παραγωγικότητα που τους οδήγησε σε ισορροπημένο επιμέρους σκορ 4-4.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και οι 2 ομάδες εστίασαν στην επίθεσή τους για την τελική διεκδίκηση της νίκης κάτι που οδήγησε σε υψηλά επίπεδα αποτελεσματικότητας και χάρισε θέαμα στους παρευρισκόμενους που είδαν το σκορ να διαμορφώνεται στο 41-55 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη διαφορά στο σκορ και με καλό χειρισμό του αγώνα πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 50-58.

ΣΩΤΗΡΑΚΗΣ Α. (ΠΑΙΚΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ)