63 - 58

14/06/2022 21:30 Play Off Elite League 21/22 40'

Σκλαβενίτης1021171563
Deloitte1614141458

Στον αγώνα play off μεταξύ της Σκλαβενίτης και της Deloitte οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63-58.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με άμυνα ζώνης σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που επέλεξαν man to man ως μέθοδο προσέγγισης ως προς τις οργανωμένες επιθέσεις. Η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν ελαφρώς καλύτερη αφού το σκορ ήταν 6-9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, η πιεστική άμυνα των παικτών της Deloitte συνεχίστηκε που τους κρατούσε σταθερά μπροστά στο σκορ  και δυσκόλευε την αντίπαλη ανάπτυξη με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Σκλαβενίτη ξεκίνησαν ορμητικά με σερί 7 πόντων που τους έφερε μπροστά στο σκορ και παρά την απάντηση που δέχτηκαν, με 4 σερί πόντους πήραν ξανά τα ηνία και το σκορ ήταν 22-20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, αν και οι φιλοξενούμενοι έμειναν άποντοι για 3 λεπτά βρήκαν το τρόπο να απαντήσουν και να πλησιάσουν στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31-30.

Στο 2ο ημίχρονο, οι 2 πλευρές ξεκίνησαν αντίθετα. Από τη πλευρά των γηπεδούχων οι 7 πόντοι άνοιξαν την μεταξύ τους διαφορά τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι έμεναν στο 0 και έβλεπαν το δυσκολεύονται στη παραγωγικότητα τους και το σκορ ήταν  43-32 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το ντεμαράζ των 8 αναπάντητων πόντων έφερε τη διαφορά στους 3 πόντους και έδωσαν μήνυμα  για τη συνέχεια με την περίοδο να κλείνει με σκορ 48-44.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Deloitte συνέχισαν τη πίεση στους αντιπάλους τους με τη διαφορά να είναι στους 2 (55-53) και να περνούν μπροστά με τρίποντο και το σκορ ήταν 55-56 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, και συγκεκριμένα στο τελευταίο λεπτό το σκορ ήταν 57-56 και 14 δευτερόλεπτα σκόραραν ένα δίποντο που τους έδωσε ένα σημαντικό προβάδισμα. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι πάνε τη διαφορά στο πόντο αλλά το κρίσιμο λάθος στην επίθεση σφράγισε τη μοίρα τους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 63-58.