63 - 57

18/11/2021 22:00 Elite League 21/22 3 0'

Σκλαβενίτης1013221863
Loreal1022131257

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ και της LOREAL οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63 – 57.

Στo πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν εμφανές πως και οι δύο ομάδες είχαν όρεξη για παιχνίδι και κατεπέκταση για την νίκη. Αμυντικά και οι δύο έπαιξαν πολύ κλειστή άμυνα ζώνης η οποία ευνόησε τα (σχεδόν) ελεύθερα σουτ τριών πόντων. Παρά το γεγονός πως και από τις δύο πλευρές η μπάλα πρώτα γύρναγε και μετά γινόταν το σουτ οι παίκτες στάθηκαν μάλλον άτυχοι καθώς τα ποσοστά ευστοχίας τους παραμείναν χαμηλά. Η πρώτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 10 – 10.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο μας αποζημίωσε από άποψη μπασκετκού  του θεάματος. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν λίγο την άμυνα ζώνης τους με σκοπό να κλέψουν μερικές μπάλες στην περιφέρεια. Επιθετικά από την άλλη πλευρά προτίμησαν το γρήγορο ρυθμό προσπαθώντας να βγάλουν μερικούς αιφνιδιασμούς και επιδιώκοντας να μην μένει πολύ η μπάλα στα χέρια του κάθε παίκτη. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πως έχουν το παιχνίδι υπό έλεγχο. Στην άμυνα κρατούσαν δυνάμεις για να βγάλουν τον καλό του εαυτό στην επίθεση γυρνώντας υποδειγματικά την μπάλα και κάνοντας τις καλύτερες επιθετικά επιλογές περιορίζοντας τα λάθη στο ελάχιστο ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με σκορ 23 – 32.

Επιστρέφοντας στον αγωνιστικό χώρο τα δεδομένα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά τρέχοντας στο πρώτο λεπτό ένα σερί τεσσάρων πόντων. Η αποφασιστικότητα και η συγκέντρωση που βγάλαν οι γηπεδούχοι έδειξε να αποδιοργανώνει τους φιλοξενούμενους που για πρώτη φορά στο παιχνίδι έχασαν το καθαρό το μυαλό. Οι παίκτες της LOREAL  έχασαν περίπου στα μισά του δεκαλέπτου την διαφορά που συντηρούσαν μέχρι εκείνη τη στιγμή και ύστερα από αρκετά από άστοχα σουτ και λάθη το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 45 – 45.

Το τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο ξεκίνημα του. Με το παιχνίδι να ξεκινάει πάλι από το μηδέν αυτή τη φορά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί οι οποίοι φάνηκαν να θέλουν τη νίκη περισσότερο. Κάνοντας ένα καλό ξεκίνημα κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα και επιδίωξαν τα εύκολα καλάθια με αιφνιδιασμούς. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και προσπάθεια να κερδίσουν το παιχνίδι όσο δεν είχαν αρκετή ψυχραιμία για να κάνουν τις σωστές επιλογές και σε ένα ματς το οποίο κρίθηκε στην λεπτομέρεια αυτό τους στοίχισε. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 63 – 57.

Διαιτητές: Αμπελίδης, Ορφανός