48 - 52

07/03/2023 22:00 Elite League 22/23 2 40'

Σκλαβενίτης111518448
Mytilineos18422852

Στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής ημέρας μεταξύ της Σκλαβενίτης και της Myilineos, οι τελευταίο κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48-52.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. H ομάδα η οποία ξεκίνησε καλύτερα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία είχε ένα σερί 4 πόντων που έθεσε τις βάσεις για το 2-9 στο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν να χάνουν πολλά σουτ λόγω της πίεσης των αντιπάλων τους οι οποίοι κρατούσαν τηδιαφορά σταθερή και προηγούνταν 11-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της σκλαβενίτης είχαν την έμπνευση να αλλάξουν την άμυνά τους σε ζώνη. Αυτό λειτούργησε ευεργετικά για εκείνους αφού η άμυνά τους ισχυροποιήθηκε και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο καλάθι αφήνοντας τους αντιπάλους τους στο μηδέν για 4 λεπτά. Το σκορ στο μισά μισά της περιόδου ήταν 18-20. Στη συνέχεια κρατώντας το μομέντουμ τους οι παίκτες της Σκλαβενίτης κατάφεραν να περάσουν μπροστά και με ένα σερί 8 πόντων είδαν στο ημίχρονο να βρίσκονται στο +4 (26-22).

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ διαρκώς και να δείχνουν πόσο οριακός θα είναι αυτός αγώνας. Στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 33-30 και οι μάχες συνεχίζονταν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου όπου ήταν ισόπαλες στους 44 πόντους.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Mytilineos κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να προηγούνται 46-50 στο 35o λεπτό του αγώνα αποτέλεσμα της σκληρής τους άμυνας είδες ψυχραιμίας τους στις εκτελέσεις. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα υπήρξε ένα μπαράζ άστοχων προσπαθειών όπου έφερε τις ομάδες σε μεγάλη αγωνία για την έκβαση του αγώνα.. Δείγμα αυτού υπήρξε το επιμέρους 2 2 μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης που βρήκε τους παίκτες της μυτιληναίος να παίρνουν ένα σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα για εκείνoυς.