63 - 46

01/11/2021 21:30 Elite League 21/22 1 0'

Σκλαβενίτης1620161163
OTE Cosmote151111946

Στον Αγώνα της 1ης  Αγωνιστικής μεταξύ του Σκλαβενίτη και της ΟΤΕ Cosmote 1 οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63-46.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι με περίσσια ενέργεια. Από την πλευρά του Σκλαβενίτη οι επιθέσεις ήταν γρήγορες σε αντίθεση με των φιλοξενούμενων που προσπάθησαν να πάνε σε σεταρισμένες επιθέσεις. Στα μισά του δεκαλέπτου το σκορ 11-6 υπέρ του Σκλαβενίτη έδειξε πως οι γηπεδούχοι διψούσαν για την νίκη, ωστόσο προς το τέλος της περιόδου τα συστήματα της  ΟΤΕ Cosmote 1 λειτούργησαν κλείνοντας την διαφορά σε 16-15.

Το 2ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες προτίμησαν οργανωμένες επιθέσεις δοκιμάζοντας τα νέα τους συστήματα για την φετινή σεζόν κρατώντας το σκορ 20-21 για τα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρά τα αρκετά άστοχα τρίποντα από την μέρους του Σκλαβενίτη κατάφεραν να ανοίξουν την διαφορά  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36-26.

Ύστερα από το σύντομο διάλλειμα του ημιχρόνου και οι δύο ομάδες επέλεξαν να δοκιμάσουν την ευστοχία της άλλης επιτρέποντας πολλά ελεύθερα σουτ παίζοντας άμυνα ζώνης. Στο πρώτο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου η αμυντική επιλογή της ΟΤΕ Cosmote 1 έσπασε το τέμπο της αντίπαλης ομάδας επιτρέποντας τους να σκοράρουν μόνο τρείς πόντους κρατώντας το σκορ σε 39-34. Στην πορεία όμως ο Σκλαβενίτης διάβασε την άμυνα των αντιπάλων κλείνοντας την περίοδο  με σκορ 53-37 ανοίγοντας την διαφορά επικίνδυνα.

Παρά το γεγονός πως στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου φαινόταν πως όλα έχουν κριθεί με το 60-37 υπέρ του Σκλαβενίτη οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί πόντων (0-7) δήλωσαν πως δεν ήταν έτοιμοι να καταθέσουν τα όπλα. Το ματς ωστόσο παρά το την προσπάθεια που κατέβαλε η ΟΤΕ Cosmote 1 μάλλον είχε ήδη κριθεί και τελικά η ζυγαριά έγειρε ξεκάθαρα προς την πλευρά του Σκλαβενίτη με  τελικό σκορ 63-46.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βλαχάκης Μ. με  15 (3) και  Δαμπουρτζής Δ. με 12 (2) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λεμονιάς Ε. με 10 και Καψής Δ. με 8 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Στρέμπας, Μαρίνος Χ.