54 - 32

29/04/2024 20:30 Commercial League A 23/24 1 40'

Στεργίου2007151254
Famar120210832

Άλλο ένα σημαντικό βήμα για την τετράδα της Commercial League A έκανε η ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 9-4 με τη νίκη της επί της ομάδας της FAMAR με 54-32 το βράδυ της Δευτέρας στο γήπεδο της Λεοντείου. Η ομάδα της FAMAR ακόμη προσπαθεί για  την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, μαζεύοντας εμπειρίες από δύσκολους αγώνες.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν αρκετά μεγάλη με το ΣΤΕΡΓΙΟΥ να πατάει το γκάζι από την αρχή του αγώνα.

Άμυνα ζώνης επέλεξαν και οι δύο ομάδες για να αντιμετωπίσουν τους αντιπάλους τους. Στα πρώτα λεπτά ο ΣΤΕΡΓΙΟΥ δυσκολευόταν να βρει λύσεις με το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο να είναι 7-7. Στη συνέχεια όμως η κυκλοφορία αλλά και η ένταση του ΣΤΕΡΓΙΟΥ βελτιώθηκαν με αποτέλεσμα το επιμέρους 13-5 για το 20-12 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες είχαν επιθετικό πρόβλημα, με τις second unit πεντάδες να μην ανταποκρίνονται καλά επιθετικά. Το επιμέρους 7-2 ανέβασε τη διαφορά στο +13 για το ΣΤΕΡΓΙΟΥ (27-14).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε πολύ η εικόνα του αγώνα, με τους παίκτες της FAMAR να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες του ΣΤΕΡΓΙΟΥ να διατηρούν εύκολα μια διψήφια διαφορά που τους έδωσε την ένατη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Μαυράκης και Τσενές οι καλύτεροι των νικητών, Κεφαλάς και Βουδούκης ακολούθησαν. Ο Χαρμαντάς ο κορυφαίος για τη FAMAR.