50 - 52

08/01/2024 20:30 Commercial League A 23/24 7 40'

Στεργίου1513101250
Tsakos Group1114101752

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ του Στεργίου και της Tsakos Group, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50-52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι σε αργό ρυθμό, οι δύο ομάδες σε σετ επιθέσεις και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 8-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι στο ίδιο τέμπο αλλά ο Στεργίου κατάφερε με καλύτερη παραγωγή από την γραμμή των 3 πόντων να ανεβάσει το προβάδισμα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 15-11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε άμυνα man to man, οι φιλοξενούμενοι σε άμυνα ζώνης αλλά και πάλι ο Στεργίου κατάφερε με καλή κυκλοφορία της μπάλας να βρίσκει λύσεις, αλλά και ο Tsakos ανέβασε τα ποσοστά του, έμεινε κοντά και σκορ ήταν  22-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι άμυνες άρχισαν να δυναμώνουν και να έχουν τον πτώτο λόγο, ο αριθμός των φάουλ ανέβηκε και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28-25.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος και το παιχνίδι να εξελίσσεται σε ντέρμπι με το σκορ να διαμορφώνεται σε 38-35 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μαυράκης Ι. από τον Στεργίου και ο Κουβάς Π. από τον Tsakos κουβάλησαν τις ομάδες τους επιθετικά και παρότι οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα με 5 λεπτά για λήξη (43-41), οι φιλοξενούμενοι στις λεπτομέρειες κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να περάσουν για πρώτη φορά μπορστά και διατηρώντας το προβάδισμα έως το τέλος ”’εκλεψαν” τελικά την Νίκη και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα.