76 - 84

28/03/2022 21:00 Commercial League A 21/22 8 40'

Σ.Υ.Τ.Α.1917191976
ΕΖΑ1610352384

Στον Αγώνα της 8ης αγωνιστικής για την Commercial League A μεταξύ της  ΣΥΤΑ και της ΕΖΑ οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 76-84

Στην αρχή του αγώνα ο ρυθμός ήταν γρήγορος και οι ομάδες για να αμυνθούν αποτελεσματικά επέλεξαν ζώνη. Η ομάδα που πήρε καλύτερο βαθμό ήταν η γηπεδούχος όπου με καλή άμυνα και γρήγορες επιθέσεις μπόρεσε να πάρει προβάδισμα 8-4 στα πρώτα 5 λεπτά χάρη και στις λάθος πάσες των αντιπάλων τους. Στην συνέχεια, οι ομάδες απελευθερώθηκαν επιθετικά δίνοντάς θέαμα και ένταση στον αγώνα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία χάρη στη καλή τους αμυντική λειτουργία όπου έκλειναν καλά τους χώρους και με τα κλεψίματα τους μπλόκαραν την αντίπαλη επίθεση που δυσκολευόταν να ολοκληρώσει επιθέσεις. Το σκορ ήταν  30-18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι οργανωμένες επιθέσεις των γηπεδούχων οδηγούσαν σε άστοχα τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι από τη δική τους πλευρά έπαιζαν πιο γρήγορα και με τις ατομικές τους προσπάθειες κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κατά ένα καλάθι με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36-26.

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν ανανεωμένοι με διάθεση να πιέσουν και να διεκδικήσουν την ανατροπή. Με κύριο όπλο την άμυνα τους περιόρισαν την δράση των αντιπάλων τους και με όρεξη στην επίθεση  στο 25ο λεπτό η διαφορά ήταν στο καλάθι (44-42). Στην πορεία, κυριάρχησε ο ξέφρενος επιθετικός ρυθμός με τις άμυνες να είναι επιθετικές και να κυνηγούν το κλέψιμο που θα τους έδινε κάποια δυναμική. Οι παίκτες της ΕΖΑ εξακολούθησαν να είναι πιο αποτελεσματικοί και γύρισαν το παιχνίδι με την περίοδο να κλείνει με σκορ 57-61.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι 2 αντίπαλοι έβγαλαν το καλύτερο τους εαυτό. Επιχείρησαν να δημιουργήσουν παγίδες στην άμυνα και επιθετικά δοκίμασαν αρκετά σουτ 3 πόντων. Σε αυτό το σημείο οι φιλοξενούμενοι μεγάλωσαν την διαφορά παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη  και το σκορ ήταν 66-74 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αμυνθούν επιτυχημένα στις επιθετικές απειλές και με επιμέρους σκορ 10-10 πήραν το κίτρινο φύλλο αγώνα με σκορ 76-84.