14/03/2022 21:30 Commercial League A 21/22 14 40'

Σ.Υ.Τ.Α.101081543
Entersoft211391053

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 14ης αγωνιστικής  για την Commercial League A μεταξύ της ΣΥΤΑ και της Entersoft οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43-53.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν παίζοντας άμυνα ζώνης ενώ οι φιλοξενούμενοι  άμυνα man to man. Επιθετικά, το τέμπο του αγώνα ήταν αργό με πολλά λάθη το οποίο είχε και αντίκρισμα και στο πίνακα του σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με σκορ 0-5 καθώς εμφάνιζαν καλύτερη εικόνα και το σκορ ήταν  5-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με την ίδια δυναμική και με 2 τρίποντα αρχικά και 5 σερί πόντους στο τέλος της περιόδου πλήγωναν την αντίπαλη ομάδα που αδυνατούσε να ματσάρει την επιθετική απόδοση, κλείνοντας με σκορ 10-21

Στο 2o δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ  αλλά δέχθηκαν 2 τρίποντα ανεβάζοντας τη διαφορά σε επίπεδα μεγαλύτερα του double score. H διαφορά μαζεύτηκε κάπως στα μισά της περιόδου όπου με 4 πόντους το σκορ ήταν 18-31. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι ομάδες σίγησαν επιθετικά  αφού η αστοχία και από τις 2 πλευρές ήταν εμφανής με ένα επιμέρους 2-4 (αναμεσά τους και ένα θεαματικό κάρφωμα) μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να είναι ενδεικτικό.

Στο 2o ημίχρονο, οι παίκτες της ΣΥΤΑ προσπάθησαν να ξεμπλοκάρουν επιθετικά και κυρίως να βρουν τις ιδέες να γίνουν απειλητικοί αλλά οι αντίπαλοι τους είχαν το τρόπο και με ενέργεια σε άμυνα και επίθεση αύξαναν τη διαφορά  και το σκορ ήταν  22-41 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία κάποιοι αιφνιδιασμοί των γηπεδούχων-χαρακτηριστικό της ΣΥΤΑ τους έδωσε σκορ το οποίο παρά την αστοχία τους στο παιχνίδι τους βοήθησε να μειώσουν  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 28-43.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι παρά τη μεγάλη διαφορά δεν είχαν καμμιά διάθεση να περιμένουν το τελικό σφύριγμα αλλά με πάθος πίεζαν σε κάθε επίθεση και άμυνα. Αυτή η προσπάθεια καρποφόρησε και με σερί 0-4 και 0-5 σταδιακά μείωναν τη διαφορά και τν έριξαν σε μονοψήφιο επίπεδο. Η απάντηση των φιλοξενούμενων με 4 σερί πόντους έκαναν το έργο τους ανέφικτο. Προς τα τέλη του αγώνα, οι παίκτες της Entersoft δέχτηκαν λίγους πόντους ακόμα αλλα δεν απείλησαν τις πιθανότητες νίκης τους. Το τελικό σφύριγμα, τους βρήκε νικητές με σκορ 43-53 σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησαν έναντι ενός πολύ ανταγωνιστικού αντιπάλου.