54 - 41

19/03/2023 18:30 Super League 22/23 7 40'

Σ.Υ.Τ.Α.1813101354
Grant Thornton81291241

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Σ.Υ.Τ.Α. και της Grant Thornton οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54-41.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 στρατοπέδων επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αμυνθούν καλύτερα σε αντίπαλες επιθέσεις. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν γηπεδούχος η οποία καταθέτοντας μεγάλα ποσά ενέργειας στο παρκέ έβγαινε στον αιφνιδιασμό και μπορούσε να βρίσκει πιο εύκολα σκορ από τις αντιπάλους της και βρισκόταν μπροστά με 13-6 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα ευστοχίας και έμειναν χωρίς σκορ για 3 λεπτά. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρίσκονται μπροστά με 18-8 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Σ.Υ.Τ.Α.  χωρίς να κατεβάζουν ταχύτητα επιτίθονταν με τον ίδιο ρυθμό και δοκίμασαν ταυτόχρονα και σουτ 3 πόντων που ήταν εύστοχα που τους επέτρεψαν να έχουν σημαντική απόσταση από τους αντιπάλους τους (29-14). Στο υπόλοιπο όμως, αυτό δεν ίσχυσε το ίδιο αφού χαλάρωσαν τους ρυθμούς τους και κάτι που έδωσε στους φιλοξενούμενους τη δυνατότητα να κατεβάσουν τη διαφορά έχοντας όμως να καλύψουν μεγάλη απόσταση (31-20). Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες επιθετικά εμφανίστηκαν μουδιασμένοι και δυσκολεύονταν να βρουν το στόχο κάτι που ευνόησε τους γηπεδούχους που μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα είχαν ένα επιμέρους σερί 4-4. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο, με καμία από τις 2 ομάδες να μην μπορεί να κάνει τη διαφορά. Αυτό οφειλόταν στους ανεπιτυχείς αιφνιδιασμούς των γηπεδούχων και τις λάθος πάσες στις επιθέσεις των φιλοξενούμενων.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα αρχικά οι γηπεδούχοι πιέζαν και έφευγαν μπροστά στην επίθεση. Η απάντηση των αντιπάλων τους είναι η βελτίωση της δικής τους άμυνας. Όπως και στην προηγούμενη περίοδο έτσι και σε αυτήν καμία από τις 2 ομάδες δεν κατάφερε να είναι εμφανώς καλύτερη από την αντίπαλη και έτσι το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 48-38. Τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι αν και είχα τη θέληση, στερούνταν τον τρόπο για να πλησιάσουν σημαντικά τους αντιπάλους τους και έτσι περιορίστηκαν στην νίκη με 14 πόντους.