Σ.Υ.Τ.Α.1912131357
Lavipharm8891439

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της ΣΥΤΑ και της Lavipharm οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πήραν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57-39.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και από τις 2 πλευρές επιστράτευσαν άμυνα ζώνης με σκοπό να ανταποκριθούν στις οργανωμένες επιθέσεις. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο νωθρά τον αγώνα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία έκανε κλεψίματα αλλά είχε κακό τελείωμα και έτσι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την επιθετική και την αμυντική τους λειτουργία και κατάφεραν με πίεση πίσω και με αιφνιδιασμούς μπροστά να πάρουν μια διψήφια διαφορά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιθετική λειτουργία και των 2 πλευρών κινήθηκε σε ρηχά νερά σε ένα διάστημα που οι παίκτες της ΣΥΤΑ κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά τους και το σκορ ήταν 24-10 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο η δυνατή άμυνα των γηπεδούχων ήταν η αιτία της αστοχίας των παικτών της Lavipharm που έβλεπαν τη διαφορά σε βάρος τους να αυξάνεται με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32-16

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν με την ίδια διάθεση για μπάσκετ δημιουργώντας πολύ καλές συνεργασίες όπως και οι αντίπαλοί τους, με τη διαφορά όμως πως οι τελευταίοι αντιμετώπιζαν προβλήματα αποτελεσματικότητας. Αυτό το πρόβλημα στην ουσία απομάκρυνε τους φιλοξενούμενους από τη διεκδίκηση της νίκης από νωρίς στον αγώνα καθώς δεν μπορούσαν να βρουν απαντήσεις και το τέλος της περιόδου τους βρήκε πίσω στο -19 44-25.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι παίκτες κατέθεσαν μεγάλα ποσά ενέργειας στο παρκέ όπου με πίεση κατάφερε να κρατήσει τους αντιπάλους της στο μηδέν για 3 λεπτά ελαττώνοντας τη διαφορά στους 46 35 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να βρουν απάντηση και με γρήγορους αιφνιδιασμούς βρήκαν το σκορ που χρειάζονταν για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 57-39.