65 - 47

18/04/2022 21:00 Commercial League A 21/22 12 40'

Σ.Υ.Τ.Α.172320565
The Newtons71192047

Στον Αγώνα της 12ης αγωνιστικής μεταξύ της  ΣΥΤΑ και της The Newtons οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65-47.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με άμυνα ζώνης ενώ οι φιλοξενούμενοι άμυνα man to man. Οι ομάδες ήταν ισορροπημένες με τους παίκτες να αλληλοεξουδετερώνονται και το σκορ ήταν 9-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι απέκτησαν σκορ μέσω αιφνιδιασμών την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθη και έχαναν σουτ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 17-7.

Στο 2ο δεκάλεπτο σε διάφορα κομμάτια έκαναν κλεψίματα και έβγαιναν σε αιφνιδιασμούς κυριαρχώντας στο παιχνίδι, άνοιξαν παραπάνω τη διαφορά και το σκορ ήταν 26-12 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της The Newtons συνέχισαν τις χαμηλές τους πτήσεις επιθετικά και έβλεπαν την άμυνα τους να πληγώνεται με σερί 8-0  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 40-18

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη με σκοπό να περιορίσουν το παθητικό τους. Ταυτόχρονα επιθετικά βγήκαν με όρεξη όπως και οι αντίπαλοι τους να παίξουν γρήγορα. Η ομάδα που υπήρξε πιο αποδοτική ήταν η γηπεδούχος που από το γνωστό τους παιχνίδι των αιφνιδιασμών σκόραραν 16 πόντους και το σκορ ήταν 56-24 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι ομάδες χαλάρωσαν επιθετικά σκοράροντας με το σταγονόμετρο δείγμα κάποιας κούρασης, με την περίοδο να κλείνει με επιμέρους σκορ 4-3.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα το σκορ ήταν απαγορευτικό για αμφισβήτηση του νικητή. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στην man to man άμυνα χωρίς όμως να πετυχαίνουν κάτι ιδιαίτερο σε εκείνο το σημείο επιθετικά και το σκορ ήταν  65-32 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση για να μπορέσουν να κατεβάσουν τη διαφορά. Συνολικά σημείωσαν ένα επιμέρους 20-5 στο σύνολο του δεκαλέπτου και ένα 19-0 μέχρι το τέλος του που έκλεισε με σκορ 65-47.