28/01/2023 19:00 Group A 22/23 3 40'

Φ.Σ.Α.1325232283
Cordia915111550

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της ΦΣΑ και της Cordia οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 83-50.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man για να αντιμετωπίσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα ήταν γηπεδούχος η οποία χάρη σε ένα σερί 5 πόντων έθεσε τις βάσεις για να προηγείται 9-7 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι αν και πιο ψύχραιμοι στις επιθέσεις τους ήταν άστοχοι και έτσι κράτησαν το προβάδισμά τους αφού οι αντίπάλοι τους πέτυχαν μόλις 2 πόντους και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 13-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η παραγωγικότητα και από τις 2 πλευρές ανέβηκε με σημαντικότερη εκείνη των γηπεδούχων, οι οποίοι κατάφεραν να αποσπαστούν με 7 πόντους προηγούμενοι με 24-17 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Cordia αν και κατάφερναν να σκοράρουν με ένα καλό ρυθμό η άμυνα τους ήταν ευάλωτη και έτσι βρέθηκαν με διψήφια διαφορά σε βάρος τους στο κλείσιμο του ημιχρόνου 38-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες εκδήλωναν σετ επίθεσης, συνδυασμένες με αιφνιδιασμούς οι οποίοι κράτησαν το στάτους του αγώνα αναλλοίωτο. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 46-30. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και ήταν απειλητικοι κάτω από την αντίπαλη ρακέτα. Επιπλέον εκμεταλλεύτηκαν την κούραση και την αστοχία των φιλοξενούμενων οι οποίοι τέθηκαν εκτός διεκδίκησης της νίκης αφού στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν πίσω στο -26 (61-35).

Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα με τις ομάδες να μην έχουν κάτι να διεκδικήσουν το επιμέρους σκορ βρισκόταν σε ισορροπία (9-9) μέχρι να φτάσουμε στο 35ο λεπτό του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες της ΦΣΑ, έκαναν ένα τελευταίο δυναμικό ξέσπασμα που αύξησε τη διαφορά και έκλεισε τον αγώνα υπέρ τους με έναν εντυπωσιακό τρόπο.