62 - 55

21/01/2023 19:00 Group A 22/23 9 40'

Φ.Σ.Α.1511112562
Grant Thornton151691555

στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής μεταξύ της Φ.Σ.Α. και της Grand Thorton οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62-55.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να καταφέρουν να προσαρμοστούν καλύτερα στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα ήταν η γηπεδούχος η οποία ήταν μπροστά στο σκορ με 9-8 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια και οι 2 ομάδες έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ ακόμα προάγγελος του πόσο οριακός θα ήταν ο αγώνας. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τις ομάδες ισόπαλες στους 15 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες των γηπεδούχων έμειναν για 2 λεπτά χωρίς καλάθι τη στιγμή που αντίπαλοί τους κατάφεραν να σκοράρουν 4. Αυτό δημιούργησε ένα προβάδισμα υπέρ των φιλοξενούμενων οι οποίοι με καλή άμυνα κατάφερναν να κρατούν το προβάδισμα τους με 17-22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο και οι 2 ομάδες έπαιζαν σκληρή άμυνα αλλά δεν κατάφεραν να περιορίσουν το παθητικό τους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Φ.Σ.Α. ξεκίνησαν με ένα σερί 6 πόντων χάρη στο οποίο πήραν το προβάδισμα αλλά μέχρι να φτάσουμε στο 25ο λεπτό ήταν πίσω με 32-33. Στην πορεία υπήρχαν συχνές εναλλαγές στο σκορ με τους παίκτες της Grant Thornton είναι πιο ώριμoi και να προηγούνται με 37-40 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι 2 ομάδες ήταν άκρως ανταγωνιστικές με την ομάδα των γηπεδούχων να παλεύει και να καταφέρνει να μειώνει τη διαφορά στον πόντο με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα 45-46. Στα εναπομείναντα κρίσιμα λεπτά οι παίκτες της Φ.Σ.Α. είχαν μεγαλύτερη ψυχραιμία και αποτελεσματικότητα καταφέρνοντας να βρουν τους κρίσιμους πόντους που τους οδήγησαν στο να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.