74 - 48

16/02/2020 18:30 Super League A 19/20 10 40'

Φ.Σ.Α.1217232274
Nestle615131448

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής στην Super League A, μεταξύ της Φ.Σ.Α. και της Nestle, οι πρώτοι κατάφεραν και πήρανε το ροζ φύλλο αγώνα με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 74-48.

Δυνατά μπήκανε οι δύο ομάδες στο παρκέ ξεκινώντας με άμυνα ζώνης, με τη γηπεδούχο ομάδα όμως να φαίνεται ότι έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, τρέχοντας ένα σερί 7-0 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια το παιχνίδι παρέμεινε ανοιχτό, με αιφνιδιασμούς πολύ τρέξιμο στην άμυνα και το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 12-6.

Στη δεύτερη περίοδο οι άμυνες γύρισαν σε man-to-man όπου είχαμε μάχες σώμα με σώμα, κλεψίματα που οδηγούσαν σε αιφνιδιασμούς με τους γηπεδούχους να βάζουν εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Κάπου εκεί η Nestle αφυπνίστηκε και ήρθε η σειρά της να μειώσει τη διαφορά με δικές της καλές άμυνες, τάπες, αλλά και ομαδικό παιχνίδι στην επίθεση με σκορ στο ημίχρονο να κλείνει με 29-21.

Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι μπήκανε ορεξάτοι στο παιχνίδι και με ομαδικότητα στην επίθεση κατάφεραν να χτυπήσουν τους αντιπάλους τους χτίζοντας μια διαφορά 20 πόντων στο πεντάλεπτο. Στην πορεία το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο παραγωγικό, αφού οι δύο ομάδες έβαλαν αρκετούς πόντους προσφέροντας θέαμα και το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 52-34.

Τυπική διαδικασία ήτανε η τελευταία περίοδος για τη Φ.Σ.Α. που ανεβάζοντας κι άλλο τον πήχη έφτασε σε μία διαφορά 30 πόντων από τους αντιπάλους της και ο αγώνας έληξε με τελικό σκορ 74-48.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μασσαχός Α. με 23(5) και ο Ρηγόπουλος Σ. με 21(2), ενώ από τη Nestle μπροστάρης ήταν ο Κοψιδάς Γ. με 20(2) πόντους.

Διαιτητές: Σκαλτσής, Τσουράπας