26/04/2024 20:30 Commercial Cup 23/24 2 40'

Team1234OTT
A-Ships8141618460
Ολυμπιακή Ζυθοποιία181510131369

Μία τεράστια νίκη σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι πέτυχε η ομάδα της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ (Commercial League D) απέναντι στην ομάδα της A-SHIPS (Shipping League) C με το εντυπωσιακό 60-69 στην παράταση (κανονικός αγώνας 56-56), πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 4 του Commercial Cup D, όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα της CEPAL με φόντο την πρόκριση στον τελικό! Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο τελευταίο εκπληκτικό δεκάλεπτο της ομάδας του ANGELIKOUSSIS GROUP.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ τον αγώνα, καθώς πέτυχε σερί 4 τρίποντα (ξεκίνησε τον αγώνα με 0-8) δείχνοντας μεγάλη υπομονή και ευστοχία απέναντι στην ζώνη της A-SHIPS, με τους αντιπάλους τους να δυσκολεύεται να απειλήσει από το ζωγραφιστό χάρη στην  κλειστή άμυνα ζώνης της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΑΣ και να αναλώνεται σε μακρινά σουτ. Έτσι το δεκάλεπτο έληξε στο +10 για την ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ  (8-18).

Ο βομβαρδισμός τριπόντων δεν συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, η A-SHIPS κατάφερε να βρει διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, όμως η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ κρατούσε σταθερά ένα προβάδισμα κοντά στους δέκα πόντους για το 22-33 του ημιχρόνου.

Η A-SHIPS παρουσίασε ένα τρομερό πρόσωπο στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, τρέχοντας ένα τρομερό σερί 12-0, παίρνοντας το προβάδισμα και αναγκάζοντας τον προπονητή της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ να πάρει δύο time out στην προσπάθεια του να αφυπνίσει την ομάδα του. Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ έβγαλε αντίδραση, πέτυχε δύο τρίποντα και πήρε εκ νέου το προβάδισμα (38-43).

Το παιχνίδι είχε γίνει πλέον ντέρμπυ για γερά νεύρα. Και οι δύο μονομάχοι δίνανε μεγάλη μάχη για τη νίκη, πέτυχαν 5 τρίποντα, 2 η A-SHIPS και 3 η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ, με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο 56-56 και να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ έδειξε να έχει περισσότερες δυνάμεις, πέτυχε όμορφα καλάθια και με ένα σερί 0-8 έφερε το σκορ στο 56-64, καθαρίζοντας τον αγώνα.

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το τρομερό τους παιχνίδι.

Σωτηράκης, Σακκίδης, Νάτσικας, Χρονόπουλος μια τετράδα φωτιά για τους νικητές, που δείχνουν έτοιμοι να φτάσουν μέχρι τέλους στο θεσμό του κυπέλλου Ντάλιος, Βεργίτσης και Τασιούλης οι καλύτεροι για την A-SHIPS.