56 - 51

11/01/2024 20:30 Shipping League C 23/24 3 40'

A-Ships523121656
Hempel616121751

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της A-Ships και της Hempel, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56-51.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης αλλά μπήκαν κρύες στο παρκέ, έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά και το σκορ ήταν 2-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες παρέμειναν άστοχοι απέναντι στις ζώνες, το παινίδι συνέχισε σε οργανωμένες επιθέσεις και η περίοδος έκλεισε με σκορ 5-6.

Στο 2ο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα, με αιχμή τον Αρκουμάνη Γ. λύθηκαν επιθετικά κάνοντας ένα run 9-2 και το σκορ ήταν 14-8 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η Hempel αντέδρασε με πρωταγωνιστές τους Βουλγαράκη Κ. και Κωνσταντινάκο Δ. απάντησε και με δικό της run ισοφάρισε, τα ποσοστά ανέβηκαν θεαματικά και από τις δύο πλευρές με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28-22

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων (οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ανταγωνιστικό μπάσκετ), με τους παίκτες να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά το παιχνίδι να δείχνει πως γέρνει υπέρ της A-Ships με το σκορ να διαμορφώνεται σε 33-27 στα μισά και 40-34 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο αντίπαλοι ήταν πολυπρόσωποι επιθετικά αλλά οι φιλοξενούμενοι αργά και σταθερά ροκάνισαν την διαφορά, ισοφάρισαν, με το σκορ να είναι 46-42 με 5′,  46-46 με 4′ και 51-49 με 2′ για λήξη Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι παίκτες της A-Ships διατήρησαν καθαρό μυαλό καθώς και το μικρό αυτό προβάδισμα έως το τέλος με αποτέλεσμα να πάρουν την Νίκη στις λεπτομέρειες και να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα.