54 - 55

13/03/2023 20:30 Commercial League C 22/23 7 40'

A-Ships1012141854
MR Healthtech1119151055

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής  μεταξύ της A-Ships και της  για οι τελευταίοι απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54-55.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών αποφάσισαν να οργανωθούν αμυντικά σε σχηματισμό ζώνης για να αποκτήσουν ένα προβάδισμα από νωρίς. Η ομάδα η οποία εμφανίστηκε ελαφρώς καλύτερη ήταν φιλοξενούμενη η οποία βρισκόταν μπροστά με σκορ 5-7 στο πεντάλεπτο λόγω της αντίπαλης αστοχίας. Στη συνέχεια οι ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ λόγω της χαμηλής παραγωγικότητας τους. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 10-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της γηπεδούχου, κατάφεραν να κλέβουν την μπάλα αλλά η εκτέλεσή τους ήταν κακή. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους κατάφερναν να βρίσκουν τον στόχο και έτσι στα μισά της περιόδου βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 15-20. Στο υπόλοιπο η άμυνα των γηπεδούχων εμφανίστηκε λιγότερο αποτελεσματική κάτι που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να αυξήσουν τη διαφορά τους και να προηγούνται στο ημίχρονο με 22-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι το πάλευαν και δεν είχαμε μεγάλη διάθεση αλλά οι επιθέσεις τους ήταν βιαστικές και δεν κατάφερα τίποτα παραπάνω από το να μειώσουμε τη διαφορά έστω και λίγο βρισκόμενοι πίσω με 28-34 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι παίκτες της Mr Helathtech κατάφερναν με ωραίες συνεργασίες να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό και να κρατούν το πάνω χέρι στον αγώνα έχοντας απόσταση 9 πόντους από τους αντιπάλους τους με το τέλος της τρίτης περιόδου (36-45).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι εμφανίζονται αποφασισμένοι και αποτελεσματικοι στις εκτελέσεις τους έβγαιναν στους αιφνιδιασμούς, έκλείναν τους χώρους στην άμυνά τους και καταφέρνουν στο 35ο λεπτό του αγώνα να βρίσκονται σε απόσταση βολής από τους αντιπάλους τους (45-50). Στα κρίσιμα, εναπομείναντα λεπτά ακόμα σε ένα σημείο που κανένας δεν θα μπορούσε να μαντέψει σε ποια ομάδα θα καταλήξει στο ροζ φύλλο αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν όσο καλή χρειάζονταν για να πάρουν τη νίκη σε έναν αγώνα θρίλερ.