22/05/2022 13:30 Commercial Cup 21/22 40'

Angelicoussis Group1212232168
Kyklades Maritime1617131258

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Angelicoussis Group και της Kyklades οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68-58.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι έπαιζαν άμυνα με σχηματισμό ζώνης ενώ οι αντίπαλοι τους προσωπική. Οι ομάδες είχαν πολύ καλή αμυντική παρουσία παρά τη πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας για να τη διασπάσει και το σκορ ήταν 8-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιρρεπείς στο λάθος και στις κακές επιθετικές εκτελέσεις με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-16.

Στο 2o δεκάλεπτο, ο γρήγορος ρυθμός δεν βοήθησε την επιθετική παραγωγικότητα των παικτών της Angelicoussis Group που έκαναν βιαστικές επιλογές που τους  οδήγησαν σε λάθη και άστοχα σουτ και τους άφηναν αρκετά πίσω στο σκορ με 14-26 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους όπου με επιμέρους σκορ 6-2  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 24-33.

Στο 2o ημίχρονο, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν καλύτεροι, και κομμάτι κομμάτι πλησίαζαν στο σκορ με μεγάλη αποφασιστικότητα και συγκέντρωση το οποίο ήταν 33-37 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να δείξουν ανάλογη πυγμή αλλα δεν κατάφερναν να αποτρέψουν την μείωση της διαφοράς. Με σερί 6 πόντων στο τέλος της περιόδου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 47-46.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι εμφανίζονταν αποδοτικοί στην επίθεση τους και συνέχιζαν την άνοδο τους και την διεύρυνση της διαφοράς εκμεταλευόμενοι και την κούραση των φιλοξενούμενων και το σκορ ήταν  58-52 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι προπορευόμενοι έδειξαν ψυχραιμία και συγκέντρωση και τελικά κατάφεραν να πάρουν νίκη με διψήφια διαφορά με το παιχνίδι να κλείνει με σκορ 68-58.

ΜΑΡΚΕΒΙΤΣΙΟΥΣ Β. (ΠΑΙΚΤΗΣ ANGELICOUSSIS GROUP)