03/06/2022 19:00 Shipping League 21/22 8 40'

Angelicoussis Group181320657
Arcadia19115641

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 8ης αγωνιστικής μεταξύ της  Angelicoussis Group και της Arcadia οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57-41.

Στην αρχή του αγώνα, και οι 2 πλευρές επιστράτευσαν άμυνα ζώνης για να αντιμετωπίσουν το κανονικό ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά δοκίμαζαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά έκανα λάθη στις πάσες τους που οδηγούσαν σε κλεψίματα που οδηγούσαν σε ανάποδο σκορ το οποίο ήταν 8-12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και με γρήγορες επιθέσεις πλησίασαν τους αντιπάλους τους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 18-19.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι λόγω των 5 μαζεμένων αποτυχημένων προσπαθειών τους στην επίθεση έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους με σκορ 26-23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες ήταν πολύ άστοχοι που κράτησε τη παραγωγικότητα σε χαμηλά επίπεδα, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31-30.

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν μέσω των τριπόντων να βρουν έξτρα σκορ ως απάντηση στις γρήγορες πάσες και αιφνιδιασμούς που δέχονταν που τους απομάκρυναν  και το σκορ ήταν  41-35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, ξεκίνησαν να φαίνονται τα σημάδια της κούρασης των παικτών της Arcadia που δέχτηκαν κλεψίματα και αιφνιδιασμούς  με την περίοδο να κλείνει με διψήφια διαφορά στο σκορ  51-35.

Στο 4  δεκάλεπτο, οι παίκτες της Angelicoussis Group έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε παίκτες με μικρότερο χρόνο και εξαντλούν το ρολόι και από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι ήταν δίχως συγκέντρωση που τους δυσκόλευαν να ολοκληρώσουν τις επιθέσεις τους και το σκορ ήταν 57-37 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι ομάδες ήταν πολύ χαλαρές και το μόνο σκορ που επετεύχθη ήταν από τη πλευρά των φιλοξενούμενων που κατάφεραν μόλις 4 στην αντίπαλη άμυνα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 57-41.