19/11/2021 19:00 Shipping League 21/22 3 40'

Angelicoussis Group191813858
Erma First14139440

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της Angelicoussis Group και της ERMAFIRST οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 40.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού είδαμε όμορφο μπάσκετ. Και οι δύο ομάδες παρά το γεγονός ότι προτίμησα να παίξουν οργανωμένα γύρισαν γρήγορα την μπάλα βγάζοντας αρκετά ωραίες προσπάθειες. Οι γηπεδούχοι βγάζοντας λίγο περισσότερη ενέργεια κατάφεραν να εξασφαλίσουν πριν το τέλος του δεκαλέπτου μία μικρή διαφορά τριών πόντων ολοκληρώνοντας την περίοδο με σκορ 19 – 16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είδαμε περισσότερα σουτ κάτι το οποίο ήταν λογικό εφόσον και οι δύο ομάδες προτίμησαν να παίξουν άμυνα ζώνης. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν ,άλλες φορές επιτυχημένα άλλες όχι, να τρυπήσουν την άμυνα ζώνης των αντιπάλων τους με μερικές γρήγορες πάσες ενώ από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρούνε τα ελεύθερα σουτ. Γενικότερα στο πρώτο ημίχρονο έγιναν αρκετά σουτ ύστερα από καλές ομαδικές προσπάθειες και έτσι ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 37 – 27.

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα είχε σχετικά το ίδιο μοτίβο για την μεγαλύτερη διάρκεια του. Πέρα από μερικές στιγμές που οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες μπασκετικές αναλαμπές και ροκάνιζαν την διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος του οι γηπεδούχοι έβρισκαν καλύτερες λύσεις και οι επιθέσεις τους συνήθως οδηγούσαν σε πόντο. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι εμφανώς πιο κουρασμένοι έπαιξαν καθαρό μπάσκετ και έκαναν αισθητή την παρουσία τους με ωραίες φάσεις μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού που ολοκληρώθηκε με σκορ 58 – 40.

Διαιτητές: Καλπάκος, Αρφαρά