43 - 46

18/02/2020 20:00 Commercial League A 19/20 11 40'

Apivita17910743
Δ.Σ. Πειραιά111571346

Για τον B΄όμιλο της Commercial League A η Apivita υποδέχθηκε την ομάδα του Δ.Σ.Π που πήρε μια δύσκολη νίκη με τελικό σκορ 43-46.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα man to man και παρότι βρέθηκαν πίσω με 7-8 με ένα επιμέρους 10-4 πέρασαν μπροστά με 6 πόντους και η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 17-11 με τον Καραγιάννη να πετυχαίνει 11 πόντους απέναντι στη ζώνη του Δ.Σ.Π.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση με τη βοήθεια των Κοντογιάννη και Κυνηγάκη και με επιμέρους σκόρ 9-15 ισοφάρησαν. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με σκόρ 26-26.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός και η παραγωγικότητα των ομάδων μειώθηκε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 32-28 και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 36-33.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι που ξεκίνησαν με ζώνης γύρισαν την άμυνα τους σε man to man και μείωσαν σε 41-40 ενώ πέρασαν μπροστά 41-43 με τρίποντο του Κοντογιάννη. Οι γηπεδούχοι ισοφάρησαν με βολές του Μπίσκου 2:30΄περίπου πρίν τη λήξη του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Σκαρίμπα και 1 εύστοχη βολή του Κοντογιάννη κατάφεραν να πάρουν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 43-46.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Καραγιάννης με 15 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Σκαρίμπας με 18 (1) και Κοντογιάννης με 15 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκούτας, Ζιώγας