16/11/2021 19:00 Shipping League 21/22 3 40'

Arcadia138111547
Conbulk126142254

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 3ης  Αγωνιστικής μεταξύ της  ARCADIA και της CONBULK οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47 – 54.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε για τις δύο ομάδες να κρατάνε ενέργεια πίσω στην άμυνα παίζοντας άμυνα ζώνης ενώ στην επίθεση να δοκιμάζουν τα συστήματα τους με σκοπό να βρούνε λύσεις απέναντι στην άμυνα της αντίπαλης ομάδας ολοκληρώνοντας έτσι τα πρώτα λεπτά του αγώνα με το σκορ πολύ κοντά 6 – 4. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου από τις κερκίδες φάνηκε ότι οι γηπεδούχοι κάπου έχασαν την μεταξύ τους συνεννόηση και οδηγήθηκαν σε μερικά άστοχα σουτ σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι βρήκαν στόχο διαμορφώνοντας το σκορ για την πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 13 – 12.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι άμυνες συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο οδηγώντας για ακόμα μία φορά σε διεκδικήσεις κάτω από το καλάθι . Σε καμία περίπτωση όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν περιορίστηκε από την κλειστή άμυνα και βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ οι μεν γηπεδούχοι βγάλαν μερικές ωραίες φάσεις ύστερα από ομαδική προσπάθεια, οι δε φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό της ρακέτας και κερδίζοντας τις σκληρές μάχες κάτω από το καλάθι. Τέλος ο Γαβριήλ έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα ευστοχώντας 8 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του ημιχρόνου σε ένα δύσκολο σουτ τριών πόντων.

Επιστρέφοντας από το αποδυτήρια και οι δύο ομάδες είχαν διαφορετική εικόνα. Οι μεν γηπεδούχοι φάνηκαν αποσυντονισμένοι για λίγο ενώ οι δε φιλοξενούμενοι μπήκαν σχετικά δυναμικά.  Το τέμπο του παιχνιδιού κινήθηκε στα ίδια πλαίσια με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ουσιαστικά πόντο πόντο και την διαφορά να κρίνετε στις λεπτομέρειες. Τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε  ισόπαλη (32-32) με τις δύο ομάδες να δείχνουν τεράστια μαχητικότητα και να δίνουν τον καλύτερο του εαυτό.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά αλλά βρήκαν απέναντι τους την πολύ καλή άμυνα των φιλοξενουμένων. Παρά το γεγονός ότι μέχρι τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού η διαφορά πήγαινε στην κυριολεξία πόντο πόντο οι φιλοξενούμενοι έχοντας περισσότερα αποθέματα ενέργειας κατάφεραν να πάρουν την διαφορά 2-3 καλαθιών  και να φύγουν με το ροζ φύλλο και με τελικό σκορ 44 – 53.

Διαιτητές: Καλπάκος, Παπαχρυσανθόπουλος