17/12/2021 19:00 Shipping League 21/22 7 0'

Arcadia11138840
Erma First189141152

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ της  Arcadia και της Ermafirst για τη Shipping League οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40-52.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με άμυνα ζώνης ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man to man. Επιθετικά, οι γηπεδούχοι είδαν τις οργανωμένες τους επιθέσεις   να πέφτουν πάνω στη καλή άμυνα των φιλοξενούμενων και να δέχονται κλεψίματα και αιφνιδιασμούς που τους έφεραν πίσω στο σκορ 6-9 και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια  με υπομονή κατέβαζαν τη μπάλα ψάχνοντας να βρουν το ελεύθερο σουτ τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι επένδυαν σε γρήγορες επιθέσεις που τους έδιναν γρήγορο σκορ  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11-18.

Στο 2οΔεκάλεπτο οι 2 αντίπαλοι έπαιζαν man to man σε ένα γρήγορο τέμπο το οποίο τους ανάγκασε σε αστοχία και γρήγορες εναλλαγές επιθέσεων συνεπώς  με το επί μέρους σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 4-4. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της Ermafirst επιχείρησαν σουτ από τη περιφέρεια με τους γηπεδούχους να επιλέγουν να πάρουν σκορ μέσα από το ζωγραφιστό αλλά με τα μη επιθυμητά αποτελέσματα για αυτούς  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 19-32.

Στο 2ο ημίχρονο και τα 2 στρατόπεδα επέλεξαν άμυνα man to man ακολουθώντας το πλάνο που είχαν προηγουμένως. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν βελτίωση της άμυνας και βασίστηκαν σε ατομικές προσπάθειες για να μαζέψουν τη διαφορά καταφέρνοντας ένα σερί 6 αναπάντητων πόντων στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ δείχνοντας πως έχουν νεύρο και σέρνοντάς το χορό για νέο γύρο σκοραρίσματος και από τις πλευρές , κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο  με σκορ 32-41 προηγούμενοι.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Ermafirst εκμεταλλεύτηκαν τη κόπωση που έβγαζαν οι παίκτες της Arcadia με  επιβολή γρήγορου τέμπο στον αγώνα πηγαίνοντας σε γρήγορες επιθέσεις και αιφνιδιασμούς με το σκορ να είναι 39-48 με 5 λεπτά να απομένουν για για τη λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα το μοτίβο παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται να εκδηλώσουν σωστά οργανωμένες επιθέσεις και τους αντιπάλους τους να συνεχίζουν να βγάζουν το καλύτερο τους εαυτό  με το παιχνίδι να κλείνει με σκορ 40-52.