43 - 47

16/11/2019 17:00 Shipping League 19/20 2 40'

Argo Navis812121143
Wilhelmsen131214847

Για την δεύτερη αγωνιστική της Shipping League η ομάδα της Argo Navis υποδέχθηκε την ομάδα της Wilhelmsen Hellas. Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκόρ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα με σκόρ 43-47.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι που έπαιξαν man to man, με μεγάλες και οργανωμένες επιθέσεις απέναντι στη ζώνη των αντιπάλων τους προηγήθηκαν 4-9 ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε  με σκόρ 8-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έκαναν βιαστικές επιθέσεις με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς σκόρ για περισσότερο από 2 λεπτα. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αφλογιστία των αντιπάλων τους, που πέτυχαν μόνο 1 καλάθι στο πρώτο μισό, και ισοφάρησαν το σκόρ σε 15-15. Στη συνέχεια και παρότι οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Δολιανίτη μεγάλωσαν τη διαφορά, οι φιλοξενούμενοι με ομαδική προσπάθεια στην επίθεση ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ με 20-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκόρ και μάλιστα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξαναπάρουν προβάδισμα με δύο πόντους του Δολιανίτη. Κάπου εκεί με 2 μεγάλα τρίποντα του Σαββίδη και του Δροσόπουλου οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν στη λήξη της περιόδου, με το σκόρ να διαμορφώνεται σε 32-39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά τη διαφορά, όμως στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν στο σκόρ τους φιλοξενούμενους που αποδείχθηκαν εύστοχοι στις βολές και επικράτησαν με τελικό σκόρ 43-47.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δολιανίτης με 22 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γεοργοσσόπουλος με 16 και Σαββίδης με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ορφανός., Μαγκουσάκης