49 - 39

04/12/2021 14:00 Commercial League B 21/22 5 40'

AVIN913111649
Bureau Veritas13612839

Στον Αγώνα της 5ης Αγωνιστικής μεταξύ της AVIN και της BUREAU VERITAS οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49 – 39.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά και με διάθεση, προσπαθώντας από την αρχή να εξασφαλίσουν τη νίκη. Επιθετικά προσπάθησαν να δουλέψουν τα συστήματα τους γυρνώντας την μπάλα σταθερά και προσπαθώντας να βρουν την κατάλληλη επιλογή χωρίς βιασύνη. Αμυντικά επέλεξαν άμυνα man to man χωρίς ιδιαίτερη πίεση σε όλο το γήπεδο διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου σε 9 – 13.

Η άμυνα man to man και από δύο ομάδες συνεχίστηκε για την δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες επέλεξαν να μην προσπαθήσουν να βρουν διαδρόμους τρυπώντας την άμυνα των αντιπάλων τους και το παιχνίδι βασίστηκε πάνω στην ευστοχία από τη γραμμή των τριών πόντων. Πάρα το γεγονός ότι στα μισά της περιόδου οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα 12 – 16 οι γηπεδούχοι παίζοντας πολύ καλή άμυνα κατάφεραν να βρουν τον τρόπο να πιέσουν και να ροκανίσουν τη διαφορά και στο τέλος να περάσουν μπροστά ολοκληρώνοντας ημίχρονο με σκορ 22 – 19.

Επιστρέφοντας στο παρκέ καμία από τις δύο ομάδες δεν ήταν έτοιμη να χαλαρώσει και να αφήσει το παιχνίδι. Το τέμπο του παιχνιδιού ήταν γρήγορο με τους παλμούς αρκετά ανεβασμένους, την διαφορά να έχει μειωθεί και τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να παραμείνουν μπροστά στο σκορ παίζοντας οργανωμένα κρατώντας ανάσες πίσω γυρνώντας σε άμυνα ζώνης ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να παίξουν γρήγορα κάτι που τους οδήγησε σε αρκετά λάθη οδηγώντας την τρίτη περίοδο να κλείσει με σκορ 33 – 31.

Η τελευταία περίοδος κρίθηκε στο ποιος είχε πιο καθαρό μυαλό. Παρά το γεγονός ότι από τους φιλοξενούμενους είδαμε καλό μπάσκετ, θέληση και μαχητικότητα οι γηπεδούχοι πήραν το πάνω χέρι στον αγώνα έχοντας καλύτερη ψυχολογία και κάνοντας πιο σωστές επιλογές. Το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε σε 49 – 39 με τους γηπεδούχους να αποχωρούν με το ροζ φύλλο.

Διαιτητές: Σκούτας, Παλογένης Ι