63 - 84

09/12/2021 21:30 Commercial League B 21/22 6 40'

AVIN112062663
Chronotechnica Dinosaurs2520192084

Στον Αγώνα της  6ης Αγωνιστικής για την Commercial League B μεταξύ της  Avin και της  Chronotechnica Dinosaurs  που διεξήχθη στην Ελληνογερμανική Αγωγή  οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63-84.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι 2 άμυνες διαφοροποιήθηκαν στο τρόπο λειτουργίας τους με της Avin  να επιλέγει ζώνη ενώ η Chronotechnica Dinosaurs   δυναμικό man to man που της επέτρεψε να βρεί σκορ από γρήγορες αντεπιθέσεις προηγούμενη στα πρώτα 5 λεπτά με σκορ 6-12 . Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με το πόδι πατημένο στο γκάζι άνοιγαν την άμυνα της Αvin αναγκάζοντας τους παίκτες της σε βιαστικές επιθέσεις με έλλειψη  αυτοσυγκέντρωσή  με την περίοδο να τους βρίσκει πίσω στο σκορ με -14 (11-25).

Στο 2ο Δεκάλεπτο συνεχίστηκε όπως τελείωσε το προηγούμενο με την Chronotechnica Dinosaurs  σε θέση οδηγού να διατηρεί ένα υψηλο τέμπο στο αγώνα και να μεγαλώνει διαρκώς την απόστασή. Η Avin από μέρους της υπέκυπτε σε φάουλ στη προσπάθεια της να κόψει το ρυθμό, στρατηγική που δεν την ευνόησε καθώς το εις βάρος της σκορ ήταν 2-10 για τα πρώτα 5 λεπτά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες των γηπεδούχων να έχουν επιθετική δυστοκία δεχόμενοι παράλληλα στην άμυνα 2 αιφνιδιασμούς που διεύρυναν τη μεταξύ τους απόσταση στο τέλος της περιόδου (17-44).

Στο 2ο ημίχρονο  η Αvin μπήκε ανανεωμένη κάνοντας  δυναμικό ξεκίνημα τρέχοντας ένα σερί 11-6 στο πρώτο τρίλεπτο βρίσκοντας έστω και προσωρινά τις λύσεις που τους έλειπαν κάνοντας την άμυνα της  Chronotechnica Dinosaurs  να δείχνει ευάλωτη. Οι τελευταίοι όμως δεν είχαν διάθεση να  χαλαρώσουν κρατώντας τη διαφορά σταθερή ( 31-56). Στην πορεία οι γηπεδούχοι επιχείρησαν ένα νέο ξέσπασμα για να μπουν στο αγώνα ( 6-1) εκμεταλλευόμενοι και τη κακή κυκλοφορία της μπάλας των αντιπάλων με τις προσπάθειές τους, όμως, να αποβαίνουν άκαρπες ( 37-64).

Στο 4ο Δεκάλεπτο το γρήγορο τέμπο και οι κακές άμυνες άνοιξαν το παιχνίδι με τις ομάδες παρα τη μεταξύ τους διαφορά να βγάζουν ενέργεια συνεχώς με το σκορ 5 λεπτά για τη  λήξη να διαμορφώνεται στο 51-80. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά  παίζοντας πιο σκληρά στην άμυνα μην επιτρέποντας στους αντιπάλους τους   να βρουν σκορ σε ανοικτό παιχνίδι με το αποτέλεσμα να βρίσκει νικητές τους φιλοξενούμενους με σκορ 63-84.