betshop.gr vs Ολυμπιακή Ζυθοποιία Α.Ε.

19/02/2020 22:00 Commercial League B 19/20 10 40'

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Το ντέρμπι των ουραγών της Commercial B κατηγορίας βρήκε την ομάδα της Ολυμπιακής Ζυθοποϊίας να φεύγει νικήτρια απέναντι στην μαχητική ομάδα της BETSHOP. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στα τελευταία λεπτά καθώς οι γηπεδούχοι έκαναν την τελική τους αντεπίθεση, αλλά οι λεπτομέρειες ήταν εκείνες που έγειραν το παιχνίδι υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι παίχτες της Ολυμπιακής Ζυθοποϊίας μπήκαν στο γήπεδο με περισσότερη ενέργεια και με καλό ρυθμό στην επίθεση έχτισαν γρήγορα μια καλή διαφορά με το σκορ να γίνεται 2 – 13. Εξαιρετική προσωπική άμυνα από όλη την ομάδα και στην επίθεση ιδιαίτερα ζεστός ξεκίνησε ο Μεγαλοοικονόμου όπου πέτυχε τους 10 από τους 13 πόντους της ομάδας του. Από την άλλη η άμυνα ζώνης των παιχτών της BETSHOP είχε πολλά προβλήματα ενώ η χαρακτηριστική τους αστοχία στην επίθεση αναγκαστικά τους έβαλε να κυνηγούν στο σκορ και έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ να είναι 8 – 16.

Στην 2η περίοδο δεν άλλαξε τίποτα σημαντικό στο παιχνίδι και των 2 ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να είναι εκείνοι που ήλεγχαν τον ρυθμό και διατηρούσαν ένα ασφαλές προβάδισμα. Ο Μεγαλοοικονόμου σίγησε και στο στείρο δεκάλεπτο επιθετικά βοήθησαν ο Δημητρόπουλος με τον Τσαγκάρη. Οι γηπεδούχοι και εκείνοι προσπαθούσαν ακόμη να βρουν ρυθμό στη επίθεση με την μπάλα κυρίως να πηγαίνει στα χέρια του Καραγιαννίδη. Έτσι το σφύριγμα του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της Ολυμπιακής Ζυθοποϊίας να προηγείται με 17 – 23.

Στην 3η περίοδο ο αγώνας άρχισε να αποκτάει ρυθμό και το θέαμα βελτιώθηκε σημαντικά. Σε αυτό βέβαια συνέβαλε η απόδοση που έπιασαν οι παίχτες της BETSHOP και έκαναν το ματς αμφίρροπο. Γερακανάκης, Καραγιαννίδης και Δήμητσας ανέβασαν στροφές και έτσι βοήθησαν σημαντικά να πέσει η διαφορά και να ασκηθεί σημαντική πίεση στους αντιπάλους. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη κάπου χαλάρωσαν, ιδιαίτερα στην άμυνα , με αποτέλεσμα να αρχίσουν να μην παίρνουν και τις καλύτερες αποφάσεις στην επίθεση. Όταν μπήκανε στην 4η περίοδο το ματς πήρε άγρια ομορφιά. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει το momentum και διεκδικούσαν στα ίσα το παιχνίδι. Καραγιαννίδης και Κωνσταντινίδης έπαιζαν για όλους και λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα έκαναν το 45 – 47. Εκεί μίλησε το καθαρό μυαλό των φιλοξενούμενων όπου με σωστές επιλογές στη επίθεση κατάφεραν και έβαλαν τις κρίσιμες βολές και έφυγαν νικητές με σκορ 45 – 51

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Μεγαλοοικονόμου με 20 πόντους ενώ για την ομάδα της Betshop φανταστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Καραγιαννίδης με 23 και 14 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Ζώρης, Υφαντής.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Μιχελάκης Γιώργος (Παίχτης Ολυμπιακής Ζυθοποϊίας) : “Ήταν ένα πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι. Στο τέλος το κάναμε από μόνοι μας πολύ δύσκολο. Ευτυχώς είχαμε την ψυχραιμία να πάρουμε κάποια φάουλ, να το καθαρίσουμε. Ευχαριστούμε την ομάδα την αντίπαλη για το ωραίο παιχνίδι τους. Συνεχίζουμε.”