53 - 56

22/01/2023 18:30 Group A 22/23 9 40'

Boehringer1315111453
KPMG141123856

Στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής μεταξύ της Boehringer και της KPMG οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ διαμόρφωσε το τελικό 53-56.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man, ενώ οι αντίπαλοί τους, ζώνη για να καταφέρει να προσαρμοστεί το γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά τον αγώνα ήταν γηπεδούχος η οποία κατάφερε να εκτελέσει καλύτερα τους δικούς της αιφνιδιασμούς και να προηγείται με σκορ 9 5 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν ανεβάζοντας τον ρυθμό τους μείωσαν τη διαφορά και χάρη σε ένα σερί 6 μαζεμένων πόντων κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με σκορ 13-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες εκτελούσαν τις επιθέσεις τους βιαστικά κάτι το οποίο δεν βοηθούσε την παραγωγικότητά τους. επίσης οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν με πολλά φορμά να κόψουν τον αντίπαλο αριθμό ωστόσο δεν κατάφεραν να εμποδίσουν τους αντιπάλους τους οι οποίοι έστω και λίγο ανέβασαν τη διαφορά προηγούμενοι με 17-21 στα μισά της περιόδου στο υπόλοιπο όμως οι παίκτες της Boehringer, ανέβασαν την απόδοσή τους και με συνδυασμό κλεψιμάτων και αιφνιδιασμών κατάφεραν να ανατρέψουν τον αγώνα και να πάρουν εκείνοι το προβάδισμα κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 28-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες εμφάνισαν στοιχεία μαχητικότητας κάνουντας σκληρά φάουλ η μία στην άλλη. Η ομάδα που εμφάνισε καλύτερο πρόσωπο σε αυτό το σημείο ήταν η φιλοξενούμενη η οποία κατάφερε να κρατήσει τους αντιπάλους της στο μηδέν για 3 λεπτά και ταυτόχρονα έχοντας ένα σερί 6 πόντων να μπορέσει να προηγείται εκείνη με 30-37 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία συνεχίζονταν οι γρήγορες επιθέσεις και αιφνιδιασμοί από την πλευρά των γηπεδούχων οι οποίοι πλησίασαν στους 4 πόντους. Οι παίκτες της KPMG όμως δεν ήταν διατεθειμένοι να επιτρέψουν αμφισβητηθεί το προβάδισμά τους και παίζοντας πιο ψύχραιμα στην επίθεση, κατάφεραν να προηγούνται 39-48 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι ομάδες έπεσαν οργανωμένα και μυαλωμένα στην επίθεση. Aυτό δημιουργεί ισορροπία ανάμεσα στην απόδωση τους, η οποία ήτανε ισοδύναμη κάτι που βόλεψε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι κράτησαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και προηγούνταν με 46-54 με 5 λεπτά να απομένουν επόμενο για τη λήξη του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να μειώσουν στους 3 πόντους με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Από εκείνο το σημείο όμως και μετά καμία από τις 2 ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι φιλοξενούμενοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.