26 - 35

11/12/2021 15:30 Commercial League B 21/22 5 40'

Boehringer773926
OTE Cosmote 210166335

Στον Αγώνα της 5ης  Αγωνιστικής για την Commercial League B που διεξήχθη στο Deree μεταξύ της  Boehringer Ingelheim  και της  Cosmote 2 οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 35-26.

Στην αρχή του αγώνα οι 2 μονομάχοι αποφάσισαν να βασιστούν αμυντικά σε man to man ενώ στη επίθεση επέλεξαν να έχουν γρήγορο τέμπο. Αυτές οι επιλογές  φάνηκε ότι επηρέασαν καθοριστικά και το σκοράρισμα κρατώντας το χαμηλά (7-4)  στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν για το υπόλοιπο της περιόδου να διατηρήσουν το προβάδισμα στο ίδιο επίπεδο  δεχόμενοι μόλις 4 πόντους.

Στο 2ο Δεκάλεπτο τα πλάνα των ομάδων δεν διαφοροποιήθηκαν είτε αμυντικά , είτε επιθετικά το οποίο καθρεπτίστηκε και στην εικόνα του αγώνα με τις καλές άμυνες να κυριαρχούν του σκοραρίσματος με το σκορ να είναι 13-9  στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου είχε ως σημαντικότερο συμβάν το σερί 5 πόντων της Cosmote που έδωσε μήνυμα ότι δεν είχε διάθεση να είναι το παιχνίδι τόσο οριακό.

Στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φορτσάτοι καταφέρνοντας με ένα γρήγορο τέμπο να πιάσουν απροετοίμαστους τους παίκτες της Boehringer Ingelheim παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα 9 πόντων στα πρώτα 5 λεπτά ( 23-14) . Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να πιέζουν με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται να βρούν απαντήσεις δεχόμενοι νέο σερί 7 πόντων που τους έφερε στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου  να χάνουν με σκορ 32-17.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο του αγώνα  οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να απαντήσουν και πέτυχαν να μειώσουν τη διαφορά στους 11 με επι μέρους σκορ 1-5 δείχνοντας πως δεν θα εγκαταλείψουν τα όπλα τόσο εύκολα με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα φάνηκε πως παρα την πτώση της απόδοσης των παικτών της, η Cosmote είχε την εμπειρία να κρατήσει το παιχνίδι στον έλεγχο της με το σφύριγμα της λήξης να τους βρίσκει νικητές με  να κ με σκορ 35-26.

ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ Γ. ( ΠΑΙΚΤΗΣ BOEHRINGER INGELHEIM)