44 - 47

10/03/2023 20:30 Commercial League B 22/23 2 40'

Bureau Veritas141181144
Cosmote e-Value127141447

Στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της Bureau Veritas και της Cosmote E-Value οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man για να αντιμετωπίσουν τον ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε ελαφρώς καλύτερα τον αγώνα ήταν φιλοξενούμενη η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 9-10 χάρη στα σουτ των 3 πόντων. Στη συνέχεια όμως τα επιθετικά ριμπάουντ τα οποία απέσπασαν οι παίκτες των γηπεδούχων τους έδωσαν πρόσθετο σκορ και προηγούνταν 14-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ωραίες επιθέσεις κάτω από το καλάθι των παικτών της Bureau Veritas σε συνδυασμό με την κακή άμυνα των αντιπάλων τους τους βοήθησαν να προηγούνται με 21-16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο η διαφορά παρέμεινε ουσιαστικά σταθερή με τις ομάδες να ἀντιμετωπίζουν προβλήματα παραγωγικότητας με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι εμφανίζονται αναδιοργανωμένοι αφού με πίεση στην άμυνα κατάφερναν να κλέβουν την μπάλα και να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό. Αυτό όχι μόνο τους έδωσε έξτρα σκορ αλλά ταυτόχρονα κράτησε και τους αντιπάλους τους σε τρίλεπτη αστοχία με το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα να είναι 25-28. Στην πορεία οι γηπεδούχοι αντέδρασαν κι ήταν η σειρά τους να κρατήσουν τους αντιπάλους τους σε χαμηλά επιθετικά επίπεδα. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε πολλά υποσχόμενο με το σκορ ισόπαλο στους 33 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ισορροπία ανάμεσα στις 2 ομάδες συνεχιζόταν οι οποίες με επιτυχία εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις χωρίς όμως κάποια από τις 2 να καταφέρει να ξεχωρίσει και το σκορ στο 35ο λεπτό του αγώνα ήταν 39-39. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα το ροζ φύλλο θα πήγαινε στα χέρια της ομάδας η οποία ήταν πιο σοβαρή και ψύχραιμη στην εκτέλεση της. Αυτή ήταν η φιλοξενούμενη ομάδα που κατάφερε να πάρει μία οριακή νίκη.