Bureau Veritas511201652
Plantelt1112131147

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της Bureau Veritas και της Plantelt οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-47.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών αποφάσισαν να αμυνθούν με άμυνα man to man ώστε να καταφέρουν να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που μπήκε σχετικά καλύτερα στο αγώνα ήταν η Plantelt που παρά τη γενικότερη αστοχία ξεκίνησαν με σερί 5 πόντων και ήταν πιο αποδοτικοί και το σκορ ήταν 3-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, το σκηνικό συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να βρούν ρυθμό επιθετικά  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 5-11.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο ρυθμός συνέχισε να είναι γρήγορος με τους  παίκτες της Bureau Veritas σε αυτό το κομμάτι να είναι πιο συγκεντρωμένοι επιθετικά και το σκορ ήταν 10-15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά τους στους 7  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 16-23.

Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες της Bureau Veritas βγήκαν με νέα διάθεση για παιχνίδι επιχειρώντας να αμυνθούν καλύτερα αλλά και να επιτεθούν χωρίς όμως αυτό να μπορεί να αντικατοπτριστεί στον πίνακα του σκορ για εκείνους που ήταν 25-32 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία όμως, οι προσπάθειες τους έφεραν καρπούς όπου βήμα βήμα πλησίαζαν στο σκορ και στο τέλος ισοφάρισαν μέχρι το τέλος της περιόδου σε  36-36.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι άμυνες έγιναν πιο σκληρές που κράτησαν τις 2 ομάδες στο 0 τους γηπεδούχους για 3 και τους φιλοξενούμενους για 5 λεπτά και το σκορ ήταν  41-36 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διεκδικήσουν τον αγώνα έχοντας ως όπλο ένα σερί 3 πόντων και το full court press αλλά δεν κατάφεραν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί, χάνοντας τον αγώνα με σκορ 52-47.