27 - 44

27/11/2021 15:30 Commercial League B 21/22 4 40'

Bureau Veritas6127227
Techpassion119121244

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της  BUREAU VERITAS  και της ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 27 – 44

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες επιθετικά προτίμησαν οργανωμένες επιθέσεις δουλεύοντας τα συστήματα τους. Αμυντικά οι γηπεδούχοι έκλεισαν την να τους παίζοντας άμυνα ζώνης ενώ οι φιλοξενούμενοι επιδίωξαν να παίξουν άμυνα man to man ωστόσο δεν τους βγήκαν οι αλλαγές των παικτών και υπήρξε κακή συνεννόηση μεταξύ τους. Τελικά προς το τέλος της πρώτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν περισσότερες λύσεις διαμορφώνοντας το τελικό σκορ του δεκαλέπτου σε 6 – 11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ζυγαριά έγειρε προς την πλευρά των γηπεδούχων. Παίζοντας ωραία μήνα και εκμεταλλευόμενοι τις ευκαιρίες στην επίθεση κατάφεραν να αναπληρώσουν την διαφορά της πρώτης περιόδου και να έρθουν στο σκορ πολύ κοντά στους αντιπάλους τους. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν κι αυτοί μερικές ωραίες φάσεις ωστόσο αμυντικά δεν πήγαν τόσο καλά επιτρέποντας στους αντιπάλους τους μερικά εύκολα καλάθια. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 18 – 20.

Ύστερα από την επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την άμυνα ζώνης επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους αρκετά ελεύθερα σουτ ενώ από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι πίεσαν με man to man στο μεγαλύτερο μέρος του γηπέδου προσπαθώντας να κλέψουν μπάλες και να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς. Προς το τέλος της περιόδου η πίεση των παιχτών της ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ  απέδωσε και κατάφεραν ολοκληρώσουν την περίοδο με σκορ 25 – 32.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχτηκε μοιραίο για τους παίκτες της BUREAU VERITAS. Όχι μόνο αμυντικά δεν μπορούσαν να αποτρέψουν από το σκοράρισμα τους αντιπάλους τους αλλά και επιθετικά δεν προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα (όπως μας είχαν συνηθίσει στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα) πάρα προτίμησαν βιάστηκες επιθέσεις. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι έχοντας αποκτήσει μία διαφορά ασφαλείας και καθαρό μυαλό συνέχισαν να σκοράρουν και αποχώρησαν με το ροζ φύλλο και σκορ 27 – 44.

Διαιτητές: Περδετζόγλου, Σελλήνας