51 - 27

18/12/2021 15:30 Commercial League B 21/22 7 40'

Calin Group121391451
OTE Cosmote 213010427

Στον Αγώνα της 7ης   Αγωνιστικής για την Commercial League B που διεξήχθη στο Deree  μεταξύ της  Calin Group και της Ote Cosmote 2 οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-27.

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 ομάδες αποφάσισαν να υποστηρίξουν υψηλό τέμπο στο αγώνα με οργανωμένες επιθέσεις τη στιγμή που αμύνονταν man to man. Αυτό λειτούργησε ευεργετικά και για τις 2 καθώς τα καλάθια έμπαιναν με δυσκολία    και το σκορ ήταν  6-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια και οι μεν και οι δε εξακολούθησαν να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Οι γηπεδούχοι έκαναν κακές επιλογές στην επίθεση και συνεπώς είχαν αρκετά χαμένα σουτ , ενώ οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν από τη πλευρα τους πολλά τρίποντα τα οποία μονο 1 ήταν εύστοχο  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-13.

Στο 2ο  Δεκάλεπτο οι παίκτες της Cosmote αποφάσισαν να αλλάξουν το αμυντικό τους πλάνο, γυρνώντας το ζώνη με τους γηπεδούχους να μένουν σταθεροί στην επιλογή τους. Αρχικά οι 2 ομάδες έκαναν αρκετές προσπάθειες για τρίποντο που απέτυχαν κάτι το οποίο άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να γίνονται πιο παραγωγικοί και να καταφέρνουν στα μισά της περιόδου να προηγούνται με 15-21. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της Callin group έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν με έξυπνες πάσες να ξεμαρκάρονται και να βρουν το σκορ που θα τους έφερνε σε απόσταση καλαθιού στο ημίχρονο (21-23)

Στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μεταμορφωμένοι προς το χειρότερο έχοντας βιασύνη στις κινήσεις τους και λάθη πολλά τα οποία οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύονταν για να βρίσκουν σκορ με προσωπικές προσπάθειες (27-23). Στην πορεία η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια με τους παίκτες της Cosmote  αποδιοργανωμένους να υποκύπτουν σε λάθη και να είναι τρομερά άστοχοι και τους γηπεδούχους να σκοράρουν 10 αναπάντητους πόντους, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37-23.

Στο  τελευταίο κομμάτι του αγώνα η παράσταση ήταν για ένα ρόλο με τους γηπεδούχους να παίζουν το παιχνίδι τους περιμένοντας το ρολόι να μηδενίσει βλέποντας ότι η αντίδραση από την αντίπερα όχθη δεν επρόκειτο να έρθει. Έδειχναν συμβιβασμένοι με την ήττα. Το μόνο το οποίο απέμεινε από το παιχνίδι να μάθουμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα που βρήκε τους γηπεδούχους να παίρνουν μια νίκη 24 πόντων (51-27).