48 - 41

06/11/2021 15:30 Commercial League B 21/22 1 0'

Calin Group710151648
Techpassion116121241

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της  Calin Group και της ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48-41.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με περίσσια ενέργεια με μοναδικό σκοπό να διεκδικήσουν την νίκη. Προτίμησαν να παίξουν οργανωμένα χωρίς όμως να εξαντλούν τον χρόνο της κάθε επίθεσης. Ενώ για τα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι με σκορ 3-6 αυτό άλλαξε ύστερα από μερικούς αιφνιδιασμούς των γηπεδούχων κλείνοντας την περίοδο με σκορ 7-11.

Στο 2ο δεκάλεπτο του αγώνα το τέμπο συνέχισε να είναι γρήγορα με τις δύο ομάδες ωστόσο να παρασύρονται σε ανούσια λάθη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να χάσουν την διαφορά που είχαν χτίσει καθώς δεν πήγαν σε σεταρισμένες επιθέσεις αλλά επέλεξαν τον δρόμο των πολλών άστοχων αψυχολόγητων σουτ. Οι γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά περιόρισαν τα λάθη τους και μέσα από καλές άμυνες βρήκαν την ψυχραιμία να δημιουργήσουν καλές φάσεις στην επίθεση ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με σκορ 17-17.

Επιστρέφοντας στο παρκέ ξεκούραστοι από την σύντομη διακοπή του ημιχρόνου και οι δύο ομάδες συνέχισαν να βγάζουν πολλή ενέργεια. Οι άμυνες επεκτάθηκαν στο μεγαλύτερο μέρος του γηπέδου και η μία ομάδα οδήγησε την άλλη σε διαδοχικά επιθετικά λάθη με το παιχνίδι να παραμένει στον πόντο και το τελικό σκορ της περιόδου να διαμορφώνεται σε 32-29.

Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου του αγώνα οι γηπεδούχοι φάνηκε να έχουν μεγαλύτερα αποθέματα ενέργειας και περισσότερη θέληση για την νίκη. Παίζοντας καλή άμυνα και γυρνώντας την μπάλα σωστά στην επίθεση κατάφεραν να σπάσουν την ψυχολογία των αντιπάλων και να φύγουν νικητές από την αναμέτρηση με τελικό σκορ 48-41.

Στην αρχή του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον Χρήστο Γκάτση συνάδερφο και συμπαίκτη των παικτών της Calin Group ο οποίος έφυγε νωρίς.

Διαιτητές: Αργυρούδης, Πολατόγλου