42 - 72

14/04/2024 20:00 Commercial Cup 23/24 40'

Centrofin812121042
KPMG1328112072

Μια πολύ εύκολη νίκη κατέκτησε η ομάδα της KPMG (Commercial League A) που κέρδισε με 42-72 την ομάδα της CENTROFIN (Shipping League C ) και πανηγύρισε την πρόκριση στη φάση των 16 του Commercial Cup B και περιμένει το νικητή του αγώνα VODAFONE vs NAVARINO για να μάθει την αντίπαλο της στη συνέχεια του θεσμού.

Το παιχνίδι δε χωράει πολύ κριτική με τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων στο συγκεκριμένο αγώνα να είναι μεγάλη και την KPMG να παίρνει πολύ εύκολα τη νίκη με μεγάλη διαφορά, σε ένα παιχνίδι που όσοι αγωνίστηκαν χάρηκαν τη συμμετοχή τους στο θεσμό. Η CENTROFIN εντυπωσιάζει στο φετινό πρωτάθλημα της Shipping League C, όμως με παρουσία μόλις 6 παικτών θα ήταν πραγματικά αδύνατο να κοντράρει μια τόσο καλή και έμπειρη ομάδα όσο η KPMG.

Στην ουσία η αντίσταση της CENTROFIN κράτησε 10 λεπτά καθώς στην αρχή του αγώνα δεν είχε βρει τον απαραίτητο ρυθμό η KPMG με τον Καμάρα να σκοράρει και τους 8 πόντους των τυπικά γηπεδούχων και την KPMG να έχει ένα μικρό προβάδισμα. Όταν όμως πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο έτρεξε ένα 12-28, όντας πραγματικά ασταμάτητη στην επίθεση, με πληθώρα επιλογών και σε πρόσωπα αλλά και σε τακτικές. Έτσι η διαφορά έφτασε στο double score (20-41) με το δεύτερο ημίχρονο να έχει ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Καλλινίδης, Μαρμαρίδης και Γιουλούντας οι καλύτεροι για την KPMG, μια ομάδα μόνος του ο Καμάρας με 36 από τους 42 πόντους της ομάδας του.