09/01/2024 19:00 Shipping League C 23/24 3 40'

Centrofin1715171867
Atlantic Bulk Carriers1213151151

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της Centrofin και της Atlantic Bulk Carriers, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67-51.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man to man, επιθετικά επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά οι γηπεδούχοι μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα, ξεκίνησαν με run 7-0  και το σκορ ήταν 11-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο το παιχνίδι σε πιο γρήγορο ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι λύθηκαν επιθετικά, απάντησαν με δικό τους run, μείωσαν και η περίοδος έκλεισε με σκορ 17-12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το τέμπο ανέβηκε εκ νέου, οι δύο ομάδες έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς αλλά παράλληλα είχαν αρκετά λάθη, βιαστικές τελικές επιλογές και με ένα εντυπωσιακό τρίποντο του Σαββαίδη Μ. το σκορ έγινε 23-16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά η Centrofin με πρωταγωνιστή τον Μπγιάλα Χ. και σαφώς καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας κατάφερε να διατηρήσει μία σταθερή διαφορά 2-3 κατοχών με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32-25.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Atlantic Bulk Carriers να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της Centrofin να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.