16/01/2023 20:30 Group B 22/23 9 40'

Cepal12991040
Cosmote e-Value131191144

MATCH RECAP

Στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής μεταξύ της Cepal Hellas και της Cosmote E-Value οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40-44.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι φιλοξενούμενοι man to man για να καταφέρουν να κυριαρχήσουν στον αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα ήταν η γηπεδούχος η οποία κατάφερνε να βρίσκει το στόχο πιο εύκολα και βρισκόταν μπροστά με 12-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι ανταπάντησαν και κατάφεραν να είναι εκείνοι οι οποίοι πήραν τα ηνία του αγώνα με ένα σερί 7 πόντων και ταυτόχρονα κρατώντας τους αντιπάλους τους στο μηδέν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Cosmote E-Value να αυξάνουν το προβάδισμά τους και να προηγούνται με 14 – 19 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους και είδαν τη διαφορά να μειώνεται στους 3 πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (21-24).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, ξεκίνησαν καλά το ημίχρονο αλλά το come back, το οποίο δέχτηκαν συνέχισε να τους κρατάει πίσω στο σκορ το οποίο ήταν 27-29 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια όμως οι ομάδες ήταν ισορροπημένες δίνοντας βάρος στην άμυνά τους που κράτησε τις ισορροπίες του αγώνα σταθερές (30-33).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και οι 2 ομάδες συνέχισαν να δίνουν έμφαση στην καλή αμυντική τους λειτουργία το οποίο όμως δεν βοήθησε τους γηπεδούχους να πλησιάσουν με τις ομάδες να έχουν ένα ισορροπημένο 4-4 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα εναπομείναντα, κρίσιμα για την έκβαση του αγώνα λεπτά, οι παίκτες της Cosmote E-Value είχαν την ψυχραιμία από την γραμμή των βολών να βρουν το σκορ που τους χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα.