39 - 43

17/03/2023 20:30 Commercial League C 22/23 7 40'

Cordia14915139
Cepal16581443

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Cordia και της Cepal οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 39-43.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να καταφέρουν να αντιμετωπίσουν το ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες δοκίμαζαν οργανωμένες επιθέσεις οι οποίες όμως είχαν τις ομάδες σε ισορροπία αφού στα πρώτα 5 λεπτά το σκορ ήταν ισόπαλο στους 6 πόντους. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μέσα από την ορθή εκτέλεση των αιφνιδιασμών τους κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να προηγούνται με 14-6 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες εμφανίστηκαν πιο νωθροί επιθετικά κυρίως από την πλευρά των φιλοξενούμενων οι οποίοι μέχρι τα μισά της περιόδου κατάφεραν να σημειώσουν μόλις 2 πόντους (18-18). Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Cordia έχοντας καλύτερη απόδοση από τους φιλοξενούμενους πήραν κεφάλι στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενοι με 23-21.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με την επιθετική νωθρότητα να είναι ο κανόνας και τους γηπεδούχους διατηρούν το προβάδισμά τους και να βρίσκονται μπροστά με 27-24 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία πάτησαν το γκάζι εκμεταλλευόμενοι την επιθετική αστοχία των παικτών της Cepal, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ψυχραιμία και ευστοχία και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 9 πόντων (38-29).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με τους γηπεδούχους να έχουν διαφορά 9 πόντων η νίκη τους φαινόταν πολύ πιθανή. Η πραγματικότητα όμως ήταν διαφορετικo;i αφού σε όλη την περίοδο σημείωσαν μόλις ένα πόντο. Οι παίκτες της Cepal με αντεπίθεση διαρκείας αρχικά κατέβασαν τη διαφορά και βρίσκονται πίσω με 38-34 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία, εναπομείναντα λεπτά πλησίασαν μάλιστα στον πόντο περίπου 3 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Οι παίκτες της Cordia απάντησαν με βολή αλλά πέρα από εκεί δεν κατάφεραν να βρουν επιπλέον σκορ και είδαν τους αντιπάλους τους μέσα από τις βολές να παίρνουν προβάδισμα εκείνοι και να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα.