76 - 52

15/11/2019 19:55 Commercial League A 19/20 2 40'

Cosmote e-Value1412311976
Δ.Σ. Πειραιά16918952

Για την δεύτερη αγωνιστική του B’ ομίλου της Commercial League A η ομάδα της COSMOTE e-VALUE υποδέχθηκε την ομάδα του ΔΣΠ και πήρε την πρώτη φετινή νίκη της. Οι γηπεδούχοι,προηγήθηκαν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου και με εκπληκτική επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο πήραν διψήφια διαφορά και καθάρισαν το ματς με τελικό σκόρ 76-52.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα man to man και οι φιλοξενούμενοι ζώνη. Σε ένα κλειστό παιχνίδι οι γηπεδούχοι παρότι προηγήθηκαν 8-6 με την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου έχοντας πετύχει 2 τρίποντα, βρέθηκαν πίσω στο σκόρ με 14-16 στη λήξη της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να ανεβάσουν τον ρυθμό του παιχνιδιού τους και οι γηπεδούχοι με ομαδικό παιχνίδι κατάφεραν να περάσουν πάλι μπροστά στο σκόρ με 26-25.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με πολύ ενέργεια και με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο κατάφεραν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό. Από το πρώτο μισό της περιόδου έχοντας καταφέρει να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, ανέβασαν την διαφορά σε 43-32 και με 6 εύστοχα τρίποντα, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους που βασίστηκαν επιθετικά στον Σημάκο (πέτυχε τους 15 από τους 18 πόντους της ομάδας του). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 57-43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις απέναντι στην πιεστική άμυνα των αντιπάλων τους και η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει. Οι γηπεδούχοι με τους Ζωγραφάκη, Μάκο και Γεωργόπουλο να σηκώνουν το μεγαλύτερο βάρος στην επίθεση, πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 76-52.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ζωγραφάκης με 17 (3), Μάκος με 16 (3) και Γεωργόπουλος με 14, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Σκαρίμπας που έκανε double double (27 πόντοι & 12 ριμπάουντ) με 27 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χατζόπουλος, Δράκος