Cosmote e-Value vs Ολυμπιακή Ζυθοποιία

26/01/2023 20:30 Group B 22/23 8 40'

Στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής μεταξύ της Cosmote E-Value και της Ολυμπιακής Ζυθοποιιας, η πρώτη κατάφερε και απέσπασε τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65-63.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοι τους άμυνα man to man για να μπορέσουν να προσαρμοστούν στον αριθμό του αγώνα. Επιθετικά και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν νωθρές αντιμετωπίζοντας μεγάλα προβλήματα παραγωγικότητας τα οποία τους οδήγησαn να είναι στο ισόπαλο 2-2 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στην πορεία όμως κατάφεραν να αποκτήσουν ρυθμo με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να έχουν ένα σερί 7 πόντων και να περνούν μπροστά για να δεχτούν απάντηση από τους αντιπάλους τους. Αυτό όμως δεν τους εμπόδισε να προηγούνται 10-9 με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρχαν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ με τους παίκτες να είναι συνεχώς κοντά και να δείχνουν πόσο οριακός θα είναι αυτός ο αγώνας. Ως αποτέλεσμα αυτού στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν ισόπαλο στους 19 πόντους. Στην συνέχεια και οι 2 ομάδες είχαν σε γενικές γραμμές την ίδια δυναμική μέχρι που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αποκτήσουν ένα προβάδισμα 4 πόντων κλείνοντας το δεκάλεπτο (23-27)

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα είναι πιο γρήγορος κάτι το οποίο βόλεψε τους παίκτεςτης ολυμπιακής ζυθοποιίας να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και τα καταφέρνουν μάλιστα να το διευρύνουν προηγούμενοι με 29-34 στο 25ο λεπτό του παιχνιδιού. Στην πορεία βέβαια οι γηπεδούχοι απάντησαν, καταφέρνοντας αρχικά να μειώσουν στους 2 πόντους (34-36) και αργότερα να ισοφαρίσουν στο 40. Γιο ακόμη όμως μια περίοδο η ομάδα η οποία κατάφερε να προηγείται ήταν η φιλοξενούμενη που την έκλεισε με σκορ 43-45.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα υπήρχε ένταση λόγω της διεκδίκησης του αγώνα και από τις 2 πλευρές. Οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν την ευστοχία τους έξω από τη γραμμή του τριπόντου έχοντας ένα προβάδισμα 5 πόντων με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη (49-54). Στα εναπομένοντα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είδαν τη διαφορά να μειώνεται στο 61-63. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και να μην έχουν απάντηση στους πόντους που πέτυχαν οι αντίπαλοί τους και έτσι να χάνουν τον αγώνα παρά το γεγονός ότι στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν εκείνοι αυτοί που προηγούνταν