10/06/2023 18:30 Play Off shipping League B 22/23 40'

Costamare171517655
Onassis1314151557

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Στον αγώνα μεταξύ της Costamare και της Onassis Group οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση με σκορ 55-57.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους μαν του μαν. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τις οργανωμένες επιθέσεις που επέλεξαν οι φιλοξενούμενοι να τους δίνουν το προβάδισμα με 6-11 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι απάντησαν και σε ένα σκηνικό όπου οι άμυνες έπαιζαν δεύτερο ρόλο, κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 17-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αποφασίζουν να αλλάξουν την αμυντική τους τακτική σε ζώνη. Αυτό μικρή διαφορά είχε στην οικονομία του αγώνα αφού η αμυντική τους λειτουργία δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά σε σχέση με των αντιπάλων τους, κρατώντας και το παιχνίδι σε ισορροπία με το σκορ στα μισά της περιόδου (23-23). Στο υπόλοιπο της περιόδου και οι 2 πλευρές αποφάσισαν να απειλήσουν έξω από τη γραμμή του τριπόντου και κατάφεραν να είναι εύστοχοι. Έτσι το ημίχρονο έληξε με σκορ 32-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Costamare συνέχιζαν να είναι καλύτερoi αν και ο ρυθμός ήταν πιο αργός. Οι παίκτες της Οnassis group δυσκολεύονταν να προσαρμοστούν στις νέες συνθήκες και έτσι έβλεπαν στο 25ο λεπτό του αγώνα να υπολείπονται 9 πόντων από τους αντιπάλους τους (40-31). Στην πορεία, αν και η κουραση κυρίως από την πλευρά των φιλοξενούμενων εδώ είχαν κάνει την εμφάνισή της, οι παίκτες ήταν αποδοτικοι και έτσι περίοδος έκλεισε με σκορ 49-42.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι άμυνες ανάγκαζαν τις επιθέσεις να εκτελούνται από μακριά. Η συνθήκη αυτή ευνοεί τους φιλοξενούμενους οι οποίοι με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν πίσω με 53-50. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, οι παίκτες της Οnassis group κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι 2 λεπτά πριν τη λήξη. Οι παίκτες ήταν πάρα πολύ νευρικοί και δεν μπορούσαν να εκτελέσουν τις επιθέσεις σωστά. Η ομάδα η οποία κατάφερε να το βρεί ήταν και αυτή η οποία πήρε τελικά και την πρόκριση.