54 - 57

31/01/2023 22:00 Shipping League B 22/23 12 40'

Costamare1514151054
Wilhelmsen1315171257

Στον αγώνα της 12ης αγωνιστικής μεταξύ της Costamare και της Wilhelmsen, η φιλοξενούμενοι κατάφερε και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54-57.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man  για να μπορέσουν να αποκρούσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Επιθετικά οι ομάδες εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις κάτι το οποίο είχε αποτέλεσμα ιδιαίτερα στην πλευρά των φιλοξενούμενων οι οποίοι στα πρώτα 5 λεπτά ήταν μπροστά στο σκορ με 4-6. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι με ξέσπασμα μέσω των τριπόντων κατάφεραν να προηγηθούν εκείνοι και να κλείσουν την πρώτη περίοδο με σκορ 15-13.

Στη δεύτερη περίοδο οι ομάδες βίωσαν μια δίλεπτη δυστοκία η οποία όμως όταν έπαψε ναι ισχύει επέτρεψε στις ομάδες να ξεδιπλώσουν τις επιθετικές τους αρετές με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 23-17. Στο υπόλοιπο όμως οι παίκτες της Wilhemlsen, έδειξαν μεγάλο πάθος στον αγώνα και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά όντας πίσω στο ημίχρονο με ένα πόντο (29-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά με ένα τρίποντο το οποίο όμως απαντήθηκε με την άνοδο ρυθμού των αντιπάλων τους οι οποίοι πέρασαν μπροστά και προηγούνταν με 35-33 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια οι διαφορές ανάμεσα τους ήταν ελάχιστες αφού καμιά από τις 2 ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 44-45.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι εναλλαγές στο σκορ ήταν διαρκείς, κρατώντας τους παρευρισκόμενους σε μια μεγάλη αγωνία. Έτσι φτάσαμε στο 35ο λεπτό του αγώνα το σκορ να είναι 52-50. Στα εναπομείναντα λεπτά η νευρικότητα επικράτησε με τους παίκτες να αστοχούν στα μακρινά του σουτ και τους γηπεδούχους να είναι αυτοί οι οποίοι είχαν αποκτήσει μεγάλο προβάδισμα νίκης αφού 120 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ήταν μπροστά στο  σκορ με 54-50. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως οι παίκτες της Wilhelmsen, έδειξαν μεγάλη αποφασιστικότητα και συγκέντρωση και με 7 μαζεμένους πόντους ήταν αυτοί οι οποίοι χαμογέλασαν στο τέλος.