05/11/2019 19:30 Shipping League 19/20 1 40'

Danaos1587838
Diana241412757

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Στον αγώνα της πρώτης αγωνιστικής μεταξύ της Danaos και της Diana οι φιλοξενούμενοι με σπουδαία απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, όπου πέτυχαν 38 πόντους, πήραν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με σκόρ 38 – 57.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα ζώνης 2 – 3. Στην επίθεση απέναντι στη ζώνη και οι ομάδες σκόραραν με ευκολία και με μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα στο πρώτο 5λεπτο το σκόρ ήταν 11 – 14. Οι φιλοξενούμενοι «μαζεύοντας» όλα τα ριμπάουντ και με κλεψίματα στην άμυνα κατάφεραν να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό και στο τέλος του δεκαλέπτου προηγήθηκαν με σκόρ 15 – 24.

Στο δευτέρο δεκάλεπτου η άμυνα της Diana προβλημάτισε τους γηπεδούχους που κατάφεραν να πετύχουν μόνο 8 πόντους σε όλη την περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι που κυριάρχησαν μέσα στο καλάθι ανέβασαν την διαφορά και το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 23 – 38.

Στο υπόλοιπο παιχνίδι η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά με όλους τους παίχτες της ομάδας να σκοράρουν.Η αναμέτρηση έληξε με νίκη των τελευταίων με τελικό σκόρ 38 – 57.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κορακίδης με 12 και Νίκα με 8 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Φουρναράκης με 10 (1), Ψαριάς 11 (2) και Κόνδρας με 10 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ραχιώτης Θ., Τσόλη Α.