38 - 40

23/03/2023 22:00 Elite League 22/23 7 40'

Deloitte81141538
Φ.Σ.Α.10129940

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Deloitte και της Φ.Σ.Α. οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία οριακή νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 38-40.

στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα ζώνης για να θωρακίσουν καλύτερα την άμυνά τους. Οι ομάδες αν και έκδηλωναν οργανωμένες επιθέσεις, με αργό ρυθμό, δεν είχα την ανάλογη ευστοχία με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά με είναι 6-6. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν το στόχο και το σκόρ με στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 8-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Delloitte εμφάνισαν αδυναμία στο να έχουν καλό passing game, κάτι που απορρύθμισε την επίθεση τους και έδωσε στους φιλοξενούμενους τη δυνατότητα να μεγαλώσουν τη διαφορά τους και να προηγούνται με 12-18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο, οι παίκτες της Delloitte βελτίωσαν την επιθετική τους δραστηριότητα και κατέβασαν τη διαφορά στο μισό μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (19-22).

Στο δεύτερο ημίχρονο, oι παίκτες της ΦΣΑ σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους, απειλούσαν από κοντά και κατάφεραν να επαναφέρουν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα μέχρι να φτάσουμε στο 25ο λεπτό του αγώνα 21-27. Στη συνέχεια τα κακά σουτ χωρίς στόχο και από τις 2 ομάδες ήταν ο κανόνας σε αυτό το χρονικό κομμάτι με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να εμφανίζονται ελαφρώς καλύτεροι και να κλείνουν την περίοδο 23 31 μπροστά.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Delloitte εμφανίστηκαν ανανεωμένοι και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο καλάθι 33-35. Aυτή η αντεπίθεση συνέχισε να τους έχει σε απόσταση βολής μέχρι και το 35ο λεπτό του αγώνα όπου το σκορ ήταν 35-38. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Έτσι ο αγώνας κρίθηκε στο τελευταίο σουτ από τους φιλοξενούμενους 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.