48 - 22

09/01/2023 22:00 Group C 22/23 2 40'

Deloitte1013151048
Intralot5251022

Στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της Delloitte και της Intralot, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48-22.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να ανταποκριθούν στο τέμπο του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις οι οποίες όμως δεν βοήθησαν τη την επιθετική δραστηριότητα των παικτών. Σημειώνεται ότι στο ισόπαλο 2-2 των πρώτων 5 λεπτών οι παίκτες της Deloitte, το είχαν σημειώσει με υπερπροσπάθεια 4 επιθετικών ριμπάουντ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στο ρυθμό τους και  κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου 10-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πρώτα 3 λεπτά κύλησαν χωρίς σκορ. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να δώσουν στις παίκτριες τους χρόνο συμμετοχής οι οποίες με καλή άμυνα βοήθησαν την ομάδα τους να αυξήσει το προβάδισμά της, με το σκορ να γίνεται 14-5 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Intralot, συνέχισαν να έχουν προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας αλλά και στην επίθεσή τους μένοντας ακόμη πιο πίσω στο σκορ με 23-7 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αιφνιδιασμοί των γηπεδούχων συνέχισαν να εκθέτουν την αντίπαλη άμυνα και να ανεβάζουν το δείκτη του σκορ στο 30-11 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι ήταν επιθετικά πολύ άστοχοι και στην άμυνά τους αδυνατούσαν να κλείσουν τους χώρους. Επίσης επανενεργοποίηση των παικτριών της Delloitte τους απομάκρυνε από κάθε πιθανότητα νίκης (38-12).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, το γρήγορο τέμπο κυριάρχησε με τις ομάδες να εκδηλώνουν γρήγορες επιθέσεις που βόλεψαν μόνο τους γηπεδούχους που με σερί 6-0 επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους. Στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 4-10 μείωσαν έστω και λίγο τη διαφορά σε έναν αγώνα που επίθεση τους εμφάνισε μεγάλα προβλήματα.