35 - 52

28/02/2023 22:00 Elite League 22/23 5 40'

Deloitte10961035
Motor Oil16189952

Στον αγώνα της τέταρτης αγωνιστικής μεταξύ της Deloitte και της Motor Oil οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 35-52.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man, ενω οι αντίπαλοί τους ζώνη για να αντιμετωπίσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Η ομάδα η οποία ξεκίνησε πιο καλά τον αγώνα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία χάρη στην καλή αμυντική της λειτουργία βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 4-8. Στη συνέχεια οι παίκτες της Delloitte με καλή κυκλοφορία της μπάλας και με αιφνιδιασμούς κατάφεραν να βρουν σκορ αλλά η άμυνά τους συνέχισε να ευάλωτη και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 10-16 σε βάρος τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Motor Oil παρουσίασαν ένα βελτιωμένο πρόσωπο και παίζοντας πολύ αποτελεσματικά σε άμυνα και επίθεση απέκτησαν διψήφια διαφορά από τους αντιπάλους τους στα μισά της περιόδου (13-14). Στο υπόλοιπο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας να καταβάλουν ενέργεια και να ανεβάζουν συνεχώς την υπέρ τους διαφορά. Το ημίχρονο τους βρήκε με διαφορά ασφαλείας 15 πόντων (19-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η επιθετική νωθρότητα έκανε την εμφάνισή της κυρίως από την πλευρά των παικτών της Deloitte. Χαρακτηριστικό σημείο αποτελεί το γεγονός πως οι γηπεδούχοι σκόραραν μόλις ένα πόντο μέχρι το 25o λεπτό του αγώνα. Από την πλευρά της και οι παίκτες της Motor Oil,  εμφάνιζαν προβλήματα στην επιθετική τους παραγωγικότητα χωρίς όμως να απειλούνται και το τέλος της τρίτης περιόδου τους βρήκε να προηγούνται με σκορ 25-43.

Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, οι παίκτες είχαν μικρό κίνητρο για να διεκδικήσουν κάτι λόγω της διαφοράς στο σκορ. Αυτό αντικατοπτρίστηκε και στον πίνακα όπου με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη οι ομάδες είχαν ένα επιμέρους σκορ 4-4. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, καμία συγκίνηση δεν προέκυψε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια εύκολη νίκη με σκορ 35-52.