05/03/2020 21:30 Super League A 19/20 12 40'

Deloitte1310101952
Nestle2510171870

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 12ης Αγωνιστικής για τη Super League A, μεταξύ της Deloitte και της Nestle, οι τελευταίοι κατάφεραν και επικράτησαν με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-70.

Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκανε ορεξάτοι και έδειξαν από νωρίς την ποιότητά τους με το σκορ στο πεντάλεπτο να είναι 4-14. Στη συνέχεια η Deloitte πήρε και αυτή μπρος, σκοράροντας ωραία καλάθια μετά από τρομερές συνεργασίες και με τη Nestle να συνεχίζει στο ίδιο tempo, το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 13-25.

Με τις δύο ομάδες να επιλέγουν ζώνη στην άμυνα, η λύσεις στην επίθεση προέρχονταν από ελεύθερα σουτ τα οποία ήταν και εύστοχα, με τη Nestle όμως να κρατάει τη διαφορά παίζοντας σταθερά καλό μπάσκετ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 23-35.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι μπήκανε αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι, καθώς τρέξανε ένα επιμέρους 0-10 μετά από τρομερή πίεση στους αντιπάλους τους και η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους, με την Deloitte ωστόσο να είναι σταθερή στους πόντους που έβαλε σε αντίθεση με την άμυνα και η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 33-52.

Στον ίδιο αμείωτο ρυθμό συνεχίστηκε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να προσφέρουν θέαμα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με εντυπωσιακές τελικές πάσες και κοψίματα στην άμυνα, ο αγώνας έληξε με τελικό σκορ 52-70.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μαρίνης με 15 και ο Αναστασίου με 13 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους πρώτο ρόλο είχε ο Justin C. με 27(2) που είχε συμπαραστάτη του τον Καλογεράκη με 11 πόντους.

Διαιτητές: Σελληνάς Γ., Γεωργακίου Κ.